Как експертите проследяват вариантите на новия коронавирус - отговор на този въпрос дава Асошиейтед прес? Учените анализират проби от вируса, взети от заразени хора и търсят мутации чрез секвениране на генома. Същият метод се използва от години за изследвания на бактерии, растения, животни и хора, пише 24 часа.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Досега експертите по света са секвенирали над 500 000 генома на вируса, причиняващ COVID-19. Вирусите могат да мутират, докато правят свои копия след заразяване на човек. Чрез секвенирането на вирусните проби учените проследяват възникващите промени в генома. "Ако не познаваме тези промени, сякаш сме слепи", обяснява Сара Ветер, помощник директор на лаборатория в здравното ведомство на щата Минесота.
Повечето мутации не са от особено значение, но други могат да направят вируса по-заразен, по-смъртоносен или по-устойчив на ваксини и лечение. Здравните експерти са загрижени основно от три варианта, регистрирани първо във Великобритания, Република Южна Африка и Бразилия. Изглежда, че те се разпространяват по-лесно и учените изследват дали не причиняват по-сериозно заболяване. Данните досега сочат, че съществуващите ваксини все още действат срещу вариантите, макар и не така добре срещу варианта, появил се първоначално в Република Южна Африка.
В различните страни проследяването на генома е различно. Великобритания например е секвенирала около десет на сто от положителните проби за новия коронавирус в сравнение със САЩ, където са анализирани по малко от един процент. През януари еврокомисарката по здравеопазването Стела Кириакидис обяви пред Ройтерс, че Европейската комисия призовава страните-членки да положат повече усилия за секвениране на генома на новия коронавирус, за да се засичат бързо вариациите му.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"Готови сме активно да подкрепяме страните-членки с експертиза, инфраструктура и финансиране, за да се повиши капацитетът в ЕС", каза тя. Дни по-късно Великобритания изрази готовност да сподели постиженията си в геномното секвениране с другите държави, за да помогне за по-бързото идентифициране на новите варианти на коронавируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург