Испанското министерство на правосъдието е наредило на повече от 600 общини в цялата страна да премахнат символи в чест на диктатурата на диктатора Франсиско Франко, които все още са изложени публично, предаде БГНЕС.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Така нареченият закон за „историческата памет“, одобрен през 2007 г., изисква премахването на всички останали символи на Франко, като имената на улиците, носещи името на генералите на Франко и статуите от обществените пространства. Допускат се някои изключения за произведения с особено религиозно или художествено значение.
Според националния статистически институт ИНЕ все още има 1171 улици и площади в цяла Испания, наречени на правителствени фигури от епохата на Франция, се казва в изявление на министерството на правосъдието.
Управляващият директор на отдел „Историческа памет“ на министерството на правосъдието е написал до всичките 656 общини, в които все още има символи от епохата на Франко, да настояват за „незабавно изтегляне на щитове, емблеми, табла и други предмети“, които отбелязват диктатурата.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
След като дойде на власт през юни, премиерът на социалистите Педро Санчес реабилитира паметта на стотиците хиляди републикански жертви на гражданската война в Испания през 1936-39 г. и четирите десетилетия диктатура при Франко, който почина през 1975 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
В центъра на това усилие са плановете на неговото правителство да ексхумира останките на Франко от огромен мавзолей, издълбан в планината в Долината на падналите близо до Мадрид, и да бъдат преместени на по-дискретно място.
Роднините на Франко се борят срещу планираната ексхумация в съда.
Законът за историческата памет от 2007 г., одобрен от предишна социалистическа администрация, има за цел да даде по-голямо признание на жертвите от двете страни на гражданската война, предизвикана от бунта на Франко срещу избрано правителство на републиката.
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство