Хиляди грузинци се събраха в столицата Тбилиси на благотворителен концерт, целящ да събере средства за арестуваните по време на продължилите седмици наред протести срещу закона за "чуждото влияние".
Още: Руската армия форсира река Оскил в Източна Украйна
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 10.01.25 - САЩ обявиха последен военен пакет в мандата на Байдън
Грузинският парламент прие закона, който предизвиква разногласия, преодолявайки президентското вето върху законопроекта, който според критиците е отражение на руското законодателство, използвано от Москва за заглушаване на инакомислието. Законът вече е подписан от Шалва Папуашвили, председател на грузинския парламент, след като грузинският президент Саломе Зурабишвили категорично отказа да го стори, въпреки обвиненията, че не си изпълнява задълженията след като ветото ѝ е беше отхвърлено. Брюксел и Вашингтон предупредиха, че този ход ще отклони черноморската държава от пътя ѝ към членство в Европейския съюз: Европа иска наказание за Грузия заради проруския закон, довел до масови размирици
Това предизвика почти два месеца ежедневни протести, при които полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне митингите, като бие и арестува демонстранти.
Хиляди хора се събраха на централния площад "Република" в Тбилиси за концерт на открито на грузински групи и певци. Организаторите заявиха, че целта на концерта е "събиране на дарения за демонстрантите, арестувани по време на протестите", пише БГНЕС.
Още: Нови жертви при руски обстрел по град Северск в Източна Украйна
Още: Европейската агенция за полетите разшири препоръката за летене над руска територия
Няма прошка за управляващите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск излъчи разговор на живо с лидерката на "Алтернатива за Германия"
Мнозина от присъстващите на концерта изразиха гнева си към управляващата партия "Грузинска мечта", която е изправена пред лавина от обвинения, че отклонява Грузия от западната ѝ траектория и я връща в орбитата на Русия.
"Затвориха някои от нас, но ние ще победим - "Грузинска мечта" брои последните си месеци на власт“, каза 38-годишният графичен инженер Нико Ладария. "Те приеха закона в руски стил против волята на грузинския народ и въпреки ясните предупреждения, че той убива перспективите на Грузия за членство в ЕС", заяви той пред АФП.
Още: Докато се разправя с чуждите агенти, грузинският Путин се грижи за парите си като сменя закона
Още: Урсула фон дер Лайен: ЕС и САЩ са по-силни заедно
Още: Стотици освиркаха президента на Израел Ицхак Херцог в Кипър
Законът задължава неправителствените и медийните организации, които получават поне 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "организации, преследващи интересите на чужда държава".
"Грузинска мечта" настоява, че е ангажирана с европейските стремежи на Грузия, и заявява, че законът ще осигури прозрачност по отношение на финансираните от Запада субекти, които според нея подкопават суверенитета на страната.
Грузински активисти, независими журналисти и опозиционни политици обвиняват правителството в съгласувана кампания на насилие и заплахи. Напрежението се увеличи преди парламентарните избори през октомври, които се считат за ключов тест за демокрация.
Кандидатурата на Грузия за членство в ЕС е залегнала в конституцията на страната и се подкрепя - според проучванията на общественото мнение - от над 80% от населението.
Още: "Закон в руски стил": САЩ предупреди Грузия за последствия