Унгарските депутати ще гласуват кандидатурите на Финландия и Швеция за членство в НАТО в началото на март, става ясно от публикуваната днес програма на парламента. Общите дебати по техните кандидатури за членство ще се проведат следващата седмица, а гласуванията - за всяка страна поотделно - ще се състоят от 6 до 9 март, съобщи парламентът на своя уебсайт, цитиран от БГНЕС.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Турция и Унгария са единствените членове на НАТО, които все още не са ратифицирали кандидатурите на двете скандинавски страни, които трябва да бъдат приети от всички 30 настоящи членове на военната организация. Унгария сигнализира, че очаква да одобри членството на Швеция и Финландия, като заяви, че няма възражения.
Крайният срок за гласуването на ратификацията беше отлаган няколко пъти, като началникът на кабинета на Орбан заяви, че Унгария трябва да приеме първо антикорупционните реформи, преди парламентът да се заеме с въпроса за НАТО."
Още по темата Украйна – четете тук
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Унгарската опозиция обвини управляващата партия "Фидес" на министър-председателя Виктор Орбан, че протака гласуването. Орбан, близък съюзник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, се стреми да поддържа връзки с Москва въпреки руската инвазия в съседна Украйна. Въпреки че Орбан осъди руската агресия, той отказа да критикува поименно руския президент Владимир Путин.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Финландия и Швеция се отказаха от десетилетията на военно необвързване и подадоха молба за присъединяване към НАТО през май миналата година в отговор на инвазията на Москва в Украйна. Засега Турция се въздържа да ратифицира молбите на Швеция и Финландия за членство в НАТО, но посочи, че е готова да приеме Финландия в НАТО.