Парламентът на Унгария прие реформа за подобряване на независимостта на съдебната система. Целта е да се отблокират милиарди евро от ЕС, замразени от Брюксел поради опасения, свързани с корупцията и върховенството на закона.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Законодателите одобриха реформата с огромно мнозинство, предаде радио "Свободна Европа". Тя трабва да влезе в сила на 1 юни.
"Унгария вече е изпълнила ангажиментите си по отношение на правораздаването", заяви министърът на правосъдието Юдит Варга. Будапеща сега очаква Брюксел да изплати дължимите на Унгария средства, каза тя.
През декември 2022 г. Европейската комисия замрази почти 22 млрд. евро за Унгария по кохезионните фондове за периода 2021-27 г. Тогава ЕК заяви, че Будапеща не успява да изпълни европейските стандарти за върховенство на закона. Брюксел също така блокира достъпа на Унгария до пари за възстановяване от коронавирус на стойност около 6 млрд. евро.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Сега правителството на Виктор Орбан се надява да усвои първо 13,2 млрд. евро от блокираните 22 млрд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
С реформата Будапеща отговаря на няколко съдебни искания от страна на Европейската комисия. Възстановява се независимостта на Националния съдебен съвет, а също така се отменят промените, въведени от Орбан. Правителството вече ще е с ограничени възможности да обжалва съдебни решения пред Конституционния съд.
Друг важен акцент е, че съдиите отново ще имат правомощия да се обръщат към Съда на ЕС, когато имат съмнения за законосъобразността на определени съдебни решения спрямо европейското право.
През декември Брюксел изготви подробен план за Унгария с конкретни стъпки, които трябва да бъдат изпълнени. Освен съдебната реформа в него влизат още академичните свободи, правата на ЛГБТ общността, системата за предоставяне на убежище и др.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
ОЩЕ: Съветник на Орбан с изненадващо изявление: Русия не ни е приятел, подкрепяме Украйна