Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Унгария е използвала шпионски софтуер за телефони „Пегас“

04 ноември 2021, 20:30 часа • 2537 прочитания

Унгария е използвала инвазивния шпионски софтуер "Пегас", заяви в четвъртък високопоставен представител на управляващата партия, но настоя, че правителството не е шпионирало незаконно гражданите.

Още: Русия продължава да хвърля авиобомби на своя земя - ФАБ падна в двора на полицай в Курск

Още: Франция има проблем с кокаина - двоен ръст на употребата в страната

През юли Унгария беше единствената страна от ЕС, включена в списъка на консорциум за разследваща журналистика като потенциален потребител на шпионския софтуер със стотици мишени, включително журналисти, адвокати и други обществени фигури.

Смартфоните, заразени с „Пегас“, по същество се превръщат в джобни шпионски устройства, като позволяват на потребителя да чете съобщенията на мишената, да преглежда снимките ѝ, да проследява местоположението ѝ и дори да включва камерата ѝ, без тя да знае.

Но правителството на националистическия министър-председател Виктор Орбан досега отказваше да потвърди, че е използвало „Пегас“.

Още: Руската армия: Идея за награди като в Нацистка Германия. Повече пари, но за кратко

Още: Руското контраразузнаване подлъгало украинския ГУР и му взело под носа 100 хил. долара

Министърът на външните работи Петер Сиярто настоява, че правителството "не знае" за незаконно събиране на данни.

Но депутатът от управляващата партия "Фидес" Лайош Коса отговори "да" в четвъртък на въпрос на унгарски журналист дали министерството на вътрешните работи е закупило софтуера.

"Не виждам нищо осъдително в него", каза Коса, който председателства парламентарната комисия по отбрана и правоприлагане, след изслушване на комисията.

"В много случаи големите технологични компании извършват много по-широко наблюдение на гражданите, отколкото унгарската държава", каза той.

Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)

Още: Данни от Зеленски за новата руска ракетна атака срещу Украйна: Пак опит да бъдат спрени ток и парно (ВИДЕО)

Коса заяви, че при закупуването на софтуера министерството на вътрешните работи е поело ангажимент да не нарушава ничии права при използването му.

Той също така каза, че министърът на вътрешните работи Шандор Пинтер е заявил пред комисията, че службите за сигурност винаги са действали законно - с разрешението на съдия или на министъра на правосъдието.

Опозиционният член на комисията Агнес Вадай заяви пред репортери, че Пинтер е отказал да потвърди или отрече, че журналисти или политици са били следени с помощта на софтуера.

Тя също така заяви, че протоколът от заседанието на комисията в четвъртък е бил засекретен до 2050 г.

В сряда американските власти включиха NSO, израелската компания, произвеждаща „Пегас“, в черен списък на компаниите с ограничен достъп.

"Тези инструменти... са позволили на чуждестранни правителства да извършват транснационални репресии, което е практика на авторитарни правителства, насочени към дисиденти, журналисти и активисти извън техните суверенни граници, за да заглушат инакомислието", се казва в изявление на министерството на търговията на САЩ.

NSO отвърна на решението, заявявайки, че нейните "технологии подкрепят интересите и политиките на САЩ в областта на националната сигурност, като предотвратяват тероризма и престъпността".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес