Украйна ще се изправи срещу Русия пред най-висшата съдебна инстанция на ООН с обвинение срещу Кремъл, че е подкрепял промосковски бунтовници в продължение на години преди пълномащабната инвазия миналата година, предаде АФП.
Още: В Румъния: Хиляди на протест срещу анулирането на президентския вот
Още: Намеса в изборите и подклаждане на нестабилност: Полша разкри поредна руска група
Киев и Москва ще изложат аргументите си пред съдиите в Международния съд (МС) в Хага по дело, което първоначално бе заведено от Украйна през 2017 година, посочва БГНЕС. Оттогава Украйна заведе отделно дело, свързано с руското нахлуване през февруари 2022 г., като обвини Москва в планиране на геноцид. По това дело МС нареди на Русия да спре инвазията.
Адвокатите на Украйна ще говорят днес от 10:00 часа местно време (това е и българското време), а тези на Русия ще се обърнат към съда в четвъртък, се казва в изявление на МС. След това Украйна ще отговори на 12 юни, а Русия - на 14 юни.
Международният съд е създаден след Втората световна война, за да разглежда спорове между държавите - членки на ООН. Решенията му са задължителни, въпреки че не разполага със средства за прилагането им.
Още: „Не очаквам нищо добро“: Украински дипломат за срещата между Путин и Тръмп
Още: Колко пъти да умре? Навални още е терорист и екстремист според режима на Путин
ВИДЕО: Путин хвали Международния съд на ООН като гарант за правосъдие
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русский мир: От деца с промити мозъци и автомати до инвалидизирани войници, пращани в бой (ВИДЕО)
Още: Литва: Калининград никога няма да стане руски. Песков: Имат териториални претенции към нас
Украйна твърди, че Русия е нарушила конвенциите на ООН за финансиране на тероризма и за расовата дискриминация, и търси обезщетение за нанесени щети заради нападенията на промосковските бунтовници в Източна Украйна от 2014 г. насам. Около 14 000 души загинаха през осемте години на насилие преди инвазията през 2022 г.
Украйна твърди, че Русия е доставяла оръжия и парични средства на бойците зад сепаратисткото въстание, избухнало след свалянето на проруското правителство в Киев от проевропейски протести в началото на 2014 г.
ОЩЕ: Лъжите на Путин за Донбас са опровергани от доклад на назначен от сепаратистите в Донецк чиновник
Още: Мъск зае второто място в класацията на най-големите заплахи за Германия
Още: Ад с всичките му демони: Как Русия измъчва украински военнопленници в Таганрог
Обвинения във военни престъпления
Русия отрича всякакви връзки с бунтовниците. След инвазията тя вече държи голяма част от територията, където е имало сражения и където са командвали сепаратистите.
Сред загиналите в Източна Украйна са 298 души, загинали при свалянето на полет MH17 на Малайзийските авиолинии от Амстердам за Куала Лумпур с произведена в Русия ракетна система "Бук" над бунтовническа територия през юли 2014 г. Миналата година нидерландски съд постанови, че Москва е контролирала пряко бунтовниците, като осъди задочно двама руснаци и един украински сепаратист на доживотни присъди заради MH17: Съд в Хага наказа с доживотен затвор двама руснаци и украинец за свалянето на полет MH17
Международните следователи заявиха отделно през февруари тази година, че има "сериозни индикации", че руският президент Владимир Путин лично е одобрил доставката на ракетата, свалила пътническия самолет.
Русия е изправена пред серия от съдебни искове в Хага във връзка с конфликта в Украйна. Международният наказателен съд (МНС), независим трибунал за военни престъпления, който също като МС е базиран в холандския град, издаде заповед за арест на Путин през март. МНС обвинява Путин във военно престъпление, изразяващо се в незаконно депортиране на деца от окупираните райони на Украйна в Русия.