Районът около украинския град Бахмут в Донбас в момента е една от най-горещите точки на войната на Путин в Източна Украйна. Дъждовете, калният терен и лошото време правят сраженията там особено мъчителни. И двете страни в конфликта са струпали на място значителна военна сила.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Град Бахмут в Донецк се превърна в място на едни от най-ожесточените сражения във военния сблъсък между Русия и Украйна. Те много напомнят на боевете през Първата световна война.
Паралелите с Вердюн
Въпреки силната украинска съпротива, през последната седмица руските сили успяха да превземат няколко села южно от Бахмут, съобщи ZDF. Вероятно планът на Москва е районът да бъде обкръжен от юг. Съпротивата на украинската отбрана, лошото време и неподходящият терен затрудняват по-мащабни операции, правейки руски пробив невъзможен за момента, коментира обществената телевизия: "Заради неблагоприятните климатични условия и месеците на непрекъснат обстрел, фронтовата линия в Бахмут много напомня за битката при Вердюн през Първата световна война." Тогава в сраженията, продължили от февруари до декември 1916 година, загиват над 160 хиляди французи и почти толкова германци.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Американската Си Ен Би Си също коментира историческия паралел между сраженията, разделени исторически от повече от век. Битката за Вердюн отдавна е станала символ на опустошението и високата човешка цена на войната, припомня телевизията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Въпреки завоюването на малки райони край Бахмут, руските войски понасят тежки загуби, се казва още в анализа на ZDF: "В руската армия изглежда е обичайна практика новомобилизираните (т.е. зле обучени и екипирани) войски да се разполагат на първа линия, докато по-опитните остават на втора и трета линия. Този подход помага на Русия да запази по-боеспособните си сили, но води до големи загуби сред мобилизираните войници."
Сраженията около Херсон на спират
Въпреки че Украйна успя да си върне Херсон, градът продължава да бъде в обсега на руската артилерия и редовно е обстрелван. Това води до жертви сред цивилните, разрушаване на важна инфраструктура и до сериозни предизвикателства пред електропреносната система на страната в най-студените месеци от годината. Заради проблемите с тока, Киев обмисля дори временно да възобнови използването на стари железопътни композиции с парни локомотиви.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
"Превземането на Бахмут се превърна в ключова стратегическа цел за руските сили, които смятат, че овладяването му ще им позволи да прекъснат украинските линии за снабдяване и ще могат да напреднат към контролираните от украинците градове Славянск и Краматорск", обяснява в репортажа си Си Ен Би Си.
"Окопи, разрушения, планини от трупове"
Юрий Сак, съветник на украинския министър на отбраната Олексий Резников, казва, че градът е толкова разрушен, че "започва да прилича на град призрак". Бахмут дори бива сравняван с Мариупол в Южна Украйна, заради сходната руска тактика с използване на много артилерия, за да бъде "изравнен със земята": "Снимките и видеоклиповете от този район вече напомнят на Първата световна война ... (има) изгорени дървета, окопи, разрушения, планини от трупове на руски нашественици, наистина, наистина е ужасяващо", посочва военният съветник.
Източник: Дойче веле