Вече близо месец бригадите на чеченският президент Рамзан Кадиров се бият рамо до рамо с руските войски. Или поне така се хвали. Първите индикации, че чеченски бойци са се запътили към Украйна, дойдоха още преди началото на войната, когато Русия все още твърдеше, че войските ѝ са струпани на границата с Украйна единствено с цел учения. От неправителствената организация Conflict Intelligence Team съобщиха, че поделения на чеченската гвардия, подчинена на Кадиров, са били засечени близо до украинската граница още в средата на февруари.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
ВИЖТЕ ОЩЕ: Няма да повярвате какво поиска Русия от Европа, докато окупира Украйна!
Moscow's attempted to build this ethos around the Chechens: That they were these mad shock troops, skulking through the forest. pic.twitter.com/oOinePN2jk
— Justin Ling (@Justin_Ling) February 27, 2022
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Историята за "кадировците" - личната гвардия на чеченския лидер, започва в началото на 90-те години, когато групировката възниква като паравоенно формирование под командването на Ахмад Кадиров - бащата на Рамзан Кадиров. Тогава "кадировците" все още се борят заедно с други чеченски сепаратисти за отделяне на Чечня от Русия.
По време на Втората чеченска война обаче Ахмад Кадиров преминава на страната на руснаците. Войната завършва с победа на Москва, а Кадиров става президент на Чеченската република в рамките на Руската федерация. След смъртта му, като лидер на републиката го наследява неговият син Рамзан Кадиров. А човекът, който го издига, е тогавашният министър-председател на Русия Владимир Путин.
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
ВИЖТЕ ОЩЕ: Тъжното осъзнаване - как руски войник осъзнал, че в Украйна не чакат войските с хляб, сол и почести!
Така от 2007 г. досега, наблюдатели и специалисти споделят, че Кадиров управлява Чечня с репресии, обвиняван е за преследване на политически опоненти, отвличания, мъчения и убийства. Самият Рамзан Кадиров многократно е заявявал публично лоялността си към Путин.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
“Като ваш предан пехотинец, аз очаквам допълнителни инструкции и съм готов да изпълня всяка ваша заповед", казва например Кадиров през юни 2021, цитиран от изданието "Кавказки възел". Няколко месеца по-късно той декларира и готовността си лично да присъедини Украйна към Русия.
"Украинският проблемен въпрос дори не е на нивото на президента на страната, той е на моето ниво. Ако ми бяха наредили, щях отдавна да съм разрешил този въпрос: или щях да присъединя Украйна към Чеченската република, или щях да съм решил проблема", казва Кадиров през декември.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кадиров с "атака" срещу Запада заради Google!
Кой е Рамзан Кадиров?
"Рамзан Кадиров не е случаен във вътрешната и външната политика на Чечения. Неговата фигура се появява в началото на XXI век. Възходът му идва покрай неговия баща Ахмад Кадиров – първият президент на Чечения, който в края на 90-те – началото на 2000 година се издига от поста върховен мюфтия на републиката и става нейн президент", това разказа за Actualno.com журналистът и международен наблюдател Николай Кръстев.
"В началото Ахмад е настроен антируски, заради наследството от Първата чеченска война, която е в средата на 90-те години на XX век. Впоследствие обаче разбира, че трябва да направи договор с Москва и така преминава на руска страна. Ахмад Кадиров се превръща в първия президент, който управлява Чечня, но за малко. За около четири години само, защото е убит при взрив от трибуна, на която се е намирал. Оттогава, постепенно започва възкачването на политическия престол на Рамзан Кадиров”.
По думите на Кръстев, първоначално Кадиров става вицепремиер, но властта му не е била достатъчно и затова започва да притиска с "кадировците си" тогавашния президент на Чечня. Те го притискат и успяват да го принудят да отлети в Москва, където си подава оставката. Така Кадиров става министър-председател, вицепремиер и впоследствие президент на Република Чечения. Всичко това става благодарение на подкрепата от Русия.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кадиров с "атака" срещу Запада заради Google!
"Истината е, че Кадиров е част от модела на Путин, който беше създаден от самия него в началото на XXI век. Руският президент е човекът, който също чрез силоваци съумява да държи под контрол властта. Отношенията между двамата лидери датират много отдавна. След Първата и Втората чеченска война Москва дава огромно количество пари. Само че те не стигат до хората, които са станали жертва на войните, а са отишли при Рамзан Кадиров и хората му, които са свързани с Москва. Корупцията е била в огромен мащаб. Самата журналистка Анна Политковская, която с години е изследвала вътрешните процеси в Чечня и модела Кадиров, пише за това. След войните Чечня е била напълно разорена, в същото време хората на Кадиров са се разхождали с много скъпи автомобили", разказа Николай Кръстев.
Той припомни, че Кадиров сам се нарича "пехотинецът на Путин". По думите на Кръстев, чеченският лидер е човекът, който се ползва с много повече права, отколкото федералните субекти в Русия. В същото време благодарение на чеченския бунтовник Путин успява да се разгърне като лидер в Москва.
"Ако си спомняте, Кадиров го подкрепи във войната в Сирия и изпрати доброволци, които да се бият на страната на руските сили. Да не забравяме обаче, че Кадиров е и човекът, който си позволява да репликира на руския президент и да иска от него, например повишаване на федералния резерв на Чечения. Към момента държавата получава почти на 95% парите си само от Москва. Това е някакъв своеобразен данък, който Русия плаща, за да може да държи в своите рамки Северен Кавказ", обясни журналистът.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Тъжното осъзнаване - как руски войник осъзнал, че в Украйна не чакат войските с хляб, сол и почести!
"Кадиров притежава група от бойци, които решават нещата по най бързия начин. Така е било винаги и е удобно както за него, така и за Москва. Неслучайно Анна Политковская плати с живота си, защото тя направи серия от разследвания, в които разказа за модела на лидера на Чечения и даде ясен отговор на въпроса кой е той, как се краде безогледно, как се пораждат войните, как забогатява фамилия Кадирови и се появява на политическия небосклон", допълни той.
Кръстев разказа, че чеченското общество е консервативно и не търпи промяна в нагласите, които са създавани в него. Според него, там не може да има самостоятелни хора, различни от това, което в момента се формира като традиционна чеченска култура. Освен това там е много силно противопоставянето на всяка една промяна. За пример той посочи мобилизацията на "кадировците", които сега са в Украйна.
"Видяхме, обаче, че една немалка част от чеченските бойци, които отидоха в Украйна да воюват, се върнаха безславно. Други платиха със живота си. Това показва, че имиджът, който Кадиров изгради, е само показен. Всъщност чеченските бойци явно не са онази сила, за която се представят. В Украйна бяха убити няколко от големите имена в чеченските военни структури, други бяха обикновени войници, които също бяха избити. Аз не очаквам, че те ще стигнат донякъде. Видя се, че не можаха да напреднат много в Украйна", коментира журналистът.
По думите му, Кадиров няма друг съюзник освен Путин, те нямат друг вариант и са си самодостатъчни. Неслучайно в противоречие на руската конституция Кадиров продължава да бъде президент, нищо, че е с изтекъл мандат. На Москва това не ѝ пречи, защото Кадиров винаги е надежден съюзник, завърши Николай Кръстев.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Няма да повярвате какво поиска Русия от Европа, докато окупира Украйна!
Рамзан Кадиров с извънредна заповед: Специалните части да прочистят завода "Азовстал" (ВИДЕО)