Кандидатите на управляващата партия в Турция спечелиха с мнозинство изборите за обновяване на състава на Висшия съдебен съвет, което засилва държавния контрол над правосъдието, според турските медии, цитирани от АФП.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Крайъгълен камък в турската съдебна система, тази институция е натоварена, по принцип като независима от политическата власт, да назначава или освобождава най-високопоставените магистрати в страната, както и да провежда дисциплинарните производства, които се отнасят до тях.
Почти 14 хиляди съдии имаха право да участват в изборите за 10 места в 22-членният орган. Според неокончателните резултати, цитирани от медиите, кандидатите на Платформата за съдебно единство, близка до ислямско-консервативната Партия на справедливостта и развитието (ПСР, на власт от 2002 г.), печелят най-малко седем от десетте места.
Министърът на правосъдието Бекир Боздаг, които неприкрито подкрепяше кампанията на платформата, приветства в неделя вечерта изборните резултати. "Вотът, който се проведе, е демократичен. Той дава възможност да се създаде плуралистична структура", каза Боздаг по телевизията.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Висшият съвет стана обект на внимание от страна на правителството, когато миналата зима избухна корупционният скандал, който пряко засегна силния човек в страната - Реджеп Ердоган. Независимо от това Ердоган стана президент през август.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Ердоган обвини бившите си съюзници, водени от живеещият в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, че организират съдебен "заговор", за да го свалят. Смятано за много влиятелно в съдебната система и полицията, братството на Гюлен, който отрече обвиненията, се превърна в "черната овца" за режима. Правителството провежда от декември насам безпрецедентни чистки, насочени срещу хиляди служители, смятани за близки до братството, и се стреми да засили своя контрол над правосъдието чрез реформиране на Висшия съдебен съвет.
Но правителственият закон беше частично отменен през април от Конституционния съд, който постанови, че е нарушен принципът на разделение на властите. Опозицията вече осъди правителствения натиск върху съдиите преди изборите, предопределящ резултатите. "Правителството иска да поеме контрола върху съдебната система, тъй като се опасява, че разследванията за корупция, които го заплашват, ще се възобновят", отправи обвинение тази седмица пред медиите депутатът от дясната Партия на националистическото действие Невзат Коркмаз.