Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара

23 декември 2024, 07:30 часа • 4014 прочитания

Украйна е държавата с най-големите запаси от 117 от 120-те минерала, които се използват в промишлеността по в света. От 50 стратегически минерала, които САЩ наричат най-важни за своята икономика и национална сигурност и които са доста редки, но ключови в някои важни области, Украйна доставя 22.

Украйна има най-големите запаси от уран в Европа, вторите по големина запаси от желязна руда, титан и манган, третите в света по големина находища на шистов газ и богати находища на литий, графит и редкоземни метали. Канадската фирма за оценка на геополитическия риск SecDev съобщи това в своя доклад за 2022 г. Всички тези минерали са от решаващо значение за производството на жизненоважни продукти - от самолети и мобилни телефони до електрически превозни средства, стомана и ядрена енергия.

Въпросът, пред който е изправен новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, е: иска ли Русия и Китай да сложат ръка върху тази съкровищница от минерали? Или иска да разработва тези полета съвместно с Украйна в полза на американския народ? Още: С Тръмп начело: Путинската гледна точка за "ненужните" жертви в Украйна пробива в САЩ

Находищата

Една от основните причини руският диктатор Владимир Путин, издирван от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца, да реши да започне военна операция в Украйна, е желанието да се завладеят тези природни ресурси, оценени от SecDev на 26 трилиона долара.

Путин почти успя. В началото на 2022 г. руските войски достигнаха предградията на Киев. Но с помощта на Америка, която благодарение на Тръмп снабди Киев с оръжия преди войната, включително противотанкови ракети Javelin (отменяйки забраната на Барак Обама за доставка на смъртоносни оръжия), Украйна отблъсна Русия. По този начин тя защити 80% от известните минерални находища, включително 73% от желязна руда, 75% от литий и графит, 90% от титан и 92% от уран и други радиоактивни елементи.

Днес Украйна контролира 96,5% от своите доказани петролни запаси и 96% от газ, както и всичките си находища на алуминий, кобалт, мед, никел, калай и берилий. Още: Европа подготвя спешно сценарий за Украйна преди завръщането на Тръмп

Русия успя да придобие 57% от известните въглищни запаси на Украйна (на стойност около 11,9 трилиона долара) и половината от някои находища на редки земни елементи (много от тези залежи попаднаха под неин контрол през 2014 г., когато Москва анексира Крим). Но въпреки тези загуби, Украйна не позволи на Русия да овладее нейните запаси от минерали и въглеводороди на стойност 13,6 трилиона долара.

Американският народ вече е инвестирал приблизително 183 милиарда долара, за да помогне на Украйна да защити своята богата на минерали земя. По-голямата част от военната помощ се изразходва в САЩ, укрепвайки американските производствени способности за отбрана и създавайки добри работни места за американците. Това е зашеметяваща инвестиция, която помага на Украйна да се защити. Трябва ли американските данъкоплатци да се възползват от подобни инвестиции? Искаме ли украинският титан да се използва за изграждането на американски самолети или руски и китайски изтребители, които ще представляват заплаха за САЩ и техните съюзници? Искаме ли украински литий и редкоземни елементи да се използват в произведената в Америка или Китай електроника и електрически превозни средства? Още: Светът е изправен пред недостиг на критични минерали

Цената на обещанията на Тръмп

Тръмп обещава "да даде на американците най-евтината енергия и електричество на Земята", както и да разшири изкуствения интелект и добива на криптовалута, което изисква центрове за данни, които консумират огромни количества електроенергия. Единственият доказан начин за намаляване на цената на тока, като същевременно се увеличи търсенето му, е значително да се увеличи производството на чиста ядрена енергия. А Тръмп вече обеща да одобри плановете за изграждане на атомни електроцентрали с малки реактори от нов тип.

Това значително ще увеличи търсенето на уран. САЩ вече са най-големият купувач на уран, обогатен в Русия, като оттам получават почти една четвърт от необходимия обем. Не е в американските стратегически интереси САЩ да позволят на Путин да поеме контрола над най-големите запаси от уран в Европа. Съединените щати се нуждаят от украински уран, за да намалят енергийните разходи на американците и да насърчат иновациите в областта на изкуствения интелект и криптовалутата. Още: Мир в Украйна - много варианти, но кой е реалистичният?

Тръмп също така поставя като приоритет намаляването на икономическата зависимост на Америка от комунистически Китай. Пекин е най-големият доставчик на повече от половината от критичните минерали в САЩ, включително 72% от редкоземните елементи. Китай се опитва да поеме контрола върху световния пазар на литий, като активно изкупува мини по света. Освен това придобива мини за кобалт и никел. В демонстрация на нарастващата си сила и господство над американската икономика, Китай наскоро затегна контрола върху износа на критични минерали като алуминий и титан, забрани износа на галий и силно ограничи износа на графит за САЩ. Украйна има всички тези минерали в изобилие.

Ако украинските минерални богатства попаднат в руски ръце, това ще бъде стратегически и икономически подарък за Китай, който навлезе в ерата на "партньорство без граници" с Русия. Междувременно САЩ се нуждаят от надеждни доставки на тези критични минерали от приятелски страни. Ако САЩ помогнат на Украйна да осигури и развие своите минерални ресурси, може да нанесат стратегически удар на Пекин и Москва и американският народ ще извлече огромни финансови ползи. Но за това Украйна се нуждае от помощта на Тръмп за постигане на справедлив и траен мир.

Когато Русия започна своята инвазия в Украйна, металургичното производство в страната спадна с около 80%, от 20 милиона тона през 2021 г. до 2,5 милиона до средата на 2023 г. Трудно е да се добиват минерали, когато врагът атакува с ракети критичната инфраструктура. Невъзможно е да се разработват офшорни петролни и газови находища в контролирани от Украйна води в северното Черно море, ако те са в обсега на руските войски. Още: Мир в замяна на земя - готови ли са украинците?

Американските компании могат да разработват и добиват тези ресурси в полза на народите на Съединените щати и Украйна, но само ако битката приключи при условия инвеститорите да са уверени, че Русия няма да поднови настъпателни операции.

Реалността е, че Путин няма да се откаже доброволно от опитите си да завладее Украйна и нейните минерални запаси. Единственият начин да бъде спрян е тези цели да станат недостижими. Няма съмнение, че Путин се надява да използва прекратяването на военните действия, за да се възстанови и след няколко години да поднови инвазията, както направи след анексирането на Крим през 2014 г.

Следователно Тръмп не трябва да се ограничава само с прекратяването на настоящата война в Украйна. Той трябва да създаде условия, при които възобновяването на военните действия ще бъде невъзможно. За да се направи това, трябва да се създадат граници, които могат да бъдат защитени.

По време на тазгодишния президентски дебат попитаха Тръмп дали приема исканията на Путин Русия да запази украинските територии, които контролира, и Киев да се откаже от усилията си да се присъедини към НАТО. Тръмп отговори: "Не, те са неприемливи". Той е прав. Една добра сделка, която ще осигури Украйна и нейните ресурси, изисква връщането на най-важните райони в Херсонска и Запорожка област под управлението на Киев. Украйна също се нуждае от гаранции за сигурност, подкрепени от западната военна мощ. Това може да бъде членството на Украйна в НАТО, сериозни двустранни ангажименти за сигурност или демилитаризирана зона, контролирана от международни мироопазващи сили, състоящи се само от европейски войски. Още: Европа тихо се готви за Трета световна война

Друг ключ към трайния мир е въоръжаването на Украйна, така че Киев да има достатъчно силна армия, за да възпира Русия. САЩ ще трябва да въоръжат Украйна, независимо какво се случва на масата за преговори, за да попречат на Русия да възобнови военните действия след напускането на Тръмп. Затова има нужда от механизми за увеличаване на доставките на американско оръжие за Киев, но така, че това бреме да не пада върху плещите на американските данъкоплатци. Един от тези механизми са заеми, които ще бъдат обезпечени с украински запаси от минерали и въглеводороди.

Чрез изграждане на доверие, което привлича частни инвестиции, мирното споразумение с посредничеството на Тръмп ще помогне на САЩ и Украйна да разработват съвместно минерали и въглеводороди. Това ще позволи на Украйна да осигури собствената си отбранителна способност, както днес правят Полша и балтийските държави. Още: Пари и редки минерали - затова ще има мир в Украйна: Настроения в САЩ (ОБЗОР - ВИДЕО)

Стабилна, суверенна и просперираща Украйна ще стане незаменим партньор на САЩ в разработването на тези богати природни ресурси. Ако Украйна е нестабилна, ако е постоянно заплашвана от Русия, военните действия със сигурност ще се възобновят след напускането на Тръмп и Путин в крайна сметка ще може да присвои това богатство в полза на Русия и Китай.

Кой ще спечели от украинските нефт, газ и минерални ресурси? Изборът е на Тръмп.

Автор: Марк Тийсън, за The Washington Post

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес