Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тревожни новини: Глобалното затопляне е унищожило 17% от снега в Европа

15 януари 2024, 13:23 часа • 1574 прочитания

"Изкуственият сняг съдържа повече влага, по-хлъзгав е, по-леден, това води и до повече травми. Той има 30% водно съдържание и 70% въздух, а при естествения е 10% съдържанието на вода. Затова той по-бавно се уплътнява, карането на ски е по-меко, както и падането".

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

Това заяви експертът от Националния център по обществено здраве и анализи Зорница Спасова. Поводът - глобалното затопляне налага все по-честото използване на изкуствен сняг за пистите по зимните курорти, но и създава повече рискове от травматизъм. 

По-тежки са травмите при падане върху изкуствен сняг - натъртване, счупване, а анализите показват също, че при лавина изкуственият сняг тежи повече и освен по-големи травми, шансовете за оцеляване са по-малки.

Още: По-топла зима, по-малко травми?

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Друг проблем, който гостът посочи като следствие от изкуствения сняг, е по-трудното му размразяване, което влияе на биоразнообразието.

Последните проучвания показват, че 17% от снежната покривка в Европа е изчезнала в резултат на глобалното затопляне, като покачването на температурите е с около два градуса.

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

"Най-засегнат е районът в Централна и Югоизточна Европа. Ще си правим изкуствен сняг, ако имаме отрицателни температури, за да се задържи. Ще е необходима повече енергия, повече вода. Но пък с възможността за изкуствен сняг туристите може да не пътуват на далени разстояния до курорти с естествена покривка и така ще се спестят парникови газове", коментира Зорница Спасова.

Пред Bulgaria ON AIR тя допълни, че с аномалиите във времето може да намалее честота на снеговалежи, които предизвикват катастрофи, но да се увеличи честотата на образуване на черен лед и слана, които също са предпоставки за ПТП-та.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Официално: 2023-а е най-топлата година в историята на Земята

Спасова припомни, че резките промени във времето влияят и на различни заболявания сърдечно-съдови и респираторни заболявания, на хората, които са по-чувствителни метеопати, както и на психичното здраве.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес