Кандидатът за президент на Украйна Юлия Тимошенко е започнала процедура по импийчмънт на настоящия президент Петро Порошенко след журналистическо разследване за злоупотреби в армията. За това съобщава РИА Новости, цитирана от БГНЕС.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Екипът от разследващи журналисти на "Бихус" публикува материал, който разкрива схема за огромна кражба в отбранителния комплекс. Твърди се, че в схемата са включени и служители, близки до Порошенко, като сина на първия заместник-секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана Олег Гладковски и неговия приятел и бизнес партньор Виталий Жукон. В статията пише, че те са продавали резервни части и оборудване с надценка до 300% на украинските отбранителни предприятия. Според медията те са внасяли стоката си от Русия чрез контрабанда или са купени от складове на военните в Украйна. По този начин те са получили минимум 250 милиона гривни (около 9 милиона долара).
„Вярвам, че това, което е открито от журналистите, ще попадне в обхвата на чл. 112 от Наказателния кодекс – предателство. Ние и други фракции започваме процедура по импийчмънт на президента”, заяви Тимошенко във вторник пред парламента.
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Петро Порошенко
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Спорeд конституцията на Украйна импийчмънтът може да бъде обявен на президента, ако той е извършил държавна измяна или друго престъпление. Процедурата включва създаването в парламента на временната комисия за разследване, чиито констатации се разглеждат на заседание на парламента. При приключването на работата на тази комисия, парламентът гласува за обвиняване на президента, за което са нужни 226 гласа, а след това взема решение за импийчмънт с 300 гласа. След това получава становището на Конституционния съд за законосъобразността на процедурата по за импийчмънт и заключението на Върховния съд, че президентът действително е извършил престъплението.