България е обхваната от политическа криза, която е най-голямата от 2013 г. насам, когато продължителните протести срещу корупцията събориха ляво правителство, пише американското издание The New York Times.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Страната, която е най-бедната членка на Европейския съюз и е разположена на югоизточната граница на блока на 27-те, е както поле в борба за влияние между Запада и Русия, така и пример за упадъка на демократичните стандарти в някои части на европейския континент, отбелязват авторите на статията Боряна Джамбазова и Патрик Кингсли.
Сегашните вълнения бяха провокирани от разкритието, че обществен плаж е бил заграден за частно ползване от виден бизнесмен с голямо влияние. За мнозина това засили страховете, че българската държава се намира под чуждо влияние, което накара десетки хиляди хора да излязат на демонстрации в градове из цялата страна, пише още изданието.
"На хората тотално им омръзна от сговора между мафията и държавата. Виждаме го навсякъде", казва Нели Трифонова, 27-годишна собственичка на магазин, взела участие в протеста миналия понеделник.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
В статията са цитирани и мненията на български експерти като Весела Чернева, Даниел Смилов и Димитър Бечев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Публикацията се спира още на снимките на премиера Бойко Борисов, вота на недоверие срещу правителството, както и за нахлуването на прокурори в президентството. Протестиращите възприеха хода като отмъщение за критиките на президента Радев към г-н Доган, се посочва още в статията.
Става въпрос и за записите, за които се твърди, че са на премиера Бойко Борисов. Отделя се внимание и на влиянието на ДПС, която се подкрепя от представители на турското етническо малцинство.
Не е пропуснато и изявлението на американското посолство, което подкрепи правото на българите да протестират. Тонът на изявлението контрастираше на по-малко строгия от европейските институции и лидери. Някои колеги от центристката група на Европейския парламент дори изпратиха съобщения за подкрепа на г-н Доган и неговата партия, подчертава се още в материала.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot