Тереза Мей пристигна в Турция за първото си посещение в страната, след като стана британски премиер, надявайки се да разшири връзките и търговските отношения, преди Великобритания да напусне Европейския съюз.
След срещата с новия американски президент Доналд Тръмп в Белия дом, тя ще проведе разговори и с турския президент Реджеп Ердоган и премиера Бинали Йълдъръм в рамките на еднодневна визита в столицата Анкара.
Както е традиционно за всяко посещение на лидер, тя се отби до мавзолея на основателя на модерна Турция Кемал Ататюрк и положи венци пред зданието.
По-нататък експертите видяха деликатно затвърждаване на интереса на Острова за разширяване на търговията с Турция. Южната ни съседка, която се стреми да се присъедини към Евросъюза от 1960 г., отдавна вижда Великобритания като един от най-запалените си привърженици.
След Brexit обаче двете страни търсят търговски сделки с държави извън европейската общност.
Говорителката на Тереза Мей заяви, че фокус в разговорите между лидерите ще бъде засилено сътрудничество за сигурност, особено по отношение на авиацията, както и обединени пазари.
„Министър-председателят смята, че това е важно и в национален интерес на Великобритания - да си сътрудничи с Турция по редица въпроси от защитата и сътрудничеството за сигурност до извличането на икономическите ползи," каза тя.
Говорителката каза още, че Великобритания подкрепя турското правителство след опита за преврат на 15 юли миналата година, но не толерира репресиите от страна на Ердоган.
"Ние призоваваме правителството да гарантира, че неговата реакция е обоснована и в съответствие с правата на човека."
След опита за преврат, за който Ердоган обвинява проповедника в САЩ Фетхуллах Гюлен, бяха обвинени и арестувани над 43 000 души.
В навечерието на посещението на Мей, британският министър на търговията и инвестициите Марк Прайс също проведе редица срещи с турски министри в Анкара.
Търговия между двете страни възлиза на повече от 14,9 милиарда евро през 2015 г., сочи статистиката на Турция. За южната ни съседка островната държава е втората най-важна дестинация по отношение на износа и единадесета за вноса.
Във Великобритания не са във възторг от заздравяването на отношенията между двете страни, особено след репресиите на Ердоган върху гражданите след опита за преврат.
"Правителството на Брекзит е толкова отчаяно за търговски сделки с всеки, че дори и най-неприятните лидери ще бъдат търсени партньори“, заяви наскоро пред The Guardian либералдемократът Сара Олни.