Руският удар по Харков, нанесен на 22 март, доведе до разрушаване на енергийни съоръжения, сред които топлоелектрическа централа №5 (ТЕЦ-5). Голяма част от електроснабдяването на втория по големина град в Украйна в момента се осигурява от други региони, съобщи представителят на пресслужбата на ТЕЦ-а Наталия Вербова.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: Не е ясно кога токът в Харков ще дойде изцяло. Взрив в Нижни Новгород (ВИДЕО)
"За да оценим напълно степента на щетите по топлоелектрическата централа и необходимите възстановителни работи, ще трябва да изчакаме, докато отломките бъдат разчистени и обектът бъде обследван. Според енергийните експерти обаче вече е очевидно, че това ще бъде изключително трудоемък и скъп процес, сравним с новото строителство", обясни тя.
This is what CHPP-5 in #Kharkiv, which was destroyed as a result of the attack of the occupiers on March 22, looks now. It will take years to rebuild it. pic.twitter.com/3x58SgWWty
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
— NEXTA (@nexta_tv) March 27, 2024
Над година възстановяване
Директорът на ТЕЦ-5, Олександър Минкович, спомена, че за възстановяването на централната централа ще трябва да се произведе изключително оборудване за енергоблоковете, включително турбини и генератори.
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
"В случай на пълно финансиране на работата, помощ при производството и доставката на оборудването, процесът на възстановяване ще отнеме повече от една година", каза той, цитиран от "РБК-Украйна".
Сутринта на 22 март руските сили проведоха масирана атака на територията на Харков и околните региони, наред с други украински градове. Според Олег Синехубов, началник на Харковската областна военна администрация, по време на нападението регионът е бил обстрелван с 21 ракети. Токът в Харков спря, имаше проблеми и с водоснабдяването. През първия ден имаше съобщения за прекъсване на интернет и комуникациите в много райони.
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва
Още: Путин иска мобилизация, Киев или Харков е целта: "От кухнята" на Кремъл
По-късно областната администрация обяви, че в града и областта ще бъдат въведени прекъсвания на електрозахранването по график - временно, за да се стабилизира ситуацията.
Още: Зеленски: Обстановката в Одеса и Николаев е тежка след ударите по енергийни съоръжения (ВИДЕО)
Ударът по ВЕЦ "Днепър" и кога всичко ще бъде поправено
Междувременно стана ясно, че възстановяването на критично повредената от руски ракети Днепърска водноелектрическа централа ще отнеме "години". Това заяви на 25 март изпълнителният директор на държавната "Укрхидроенерго" Игор Сирота пред "Суспилне".
Атаката по ВЕЦ "Днепър" - най-голямата водноелектрическа централа в Украйна - също бе извършена на 22 март.
Още: Русия удари по ВЕЦ "Днепър", има данни за обстрел на АЕЦ "Запорожие" (ВИДЕО)
The Russian Defense Ministry has called the attack on the Dnipro hydroelectric power plant a "retaliatory strike"
— NEXTA (@nexta_tv) March 22, 2024
"A large-scale strike on Ukrainian facilities was carried out on energy facilities, military-industrial complex, railway hubs, arsenals, and AFU deployment sites,"… pic.twitter.com/lEkCpo9agL
Пълният размер на щетите все още не е определен поради ограничения достъп до машинното отделение на централата. Тавани и стени са се срутили в машинното отделение, което е наложило демонтирането на горната част, за да се разчистят отломките.
"Възстановяването на централата ще отнеме години, а не дни или месеци, тъй като повече от шест ракети удариха станцията на ВЕЦ-2, а мостът и крановите греди бяха повредени. Така че щетите са големи", заяви Сирота.
"Укрхидроенерго" координира действията си с регионалната държавна администрация за привличане на специалисти от Държавната служба за извънредни ситуации (ДСС) за ликвидиране на последствията.
Самият язовир остава непокътнат, но централата не работи. Няма непосредствен риск от пробив на язовирната стена, успокоиха властите.
Към 23 март Украйна е загубила приблизително 20% от възможностите за регулиране на електроенергийната си мрежа поради руските удари по ВЕЦ.
Още: Ще има ли Украйна ток? Официални данни за ударения от Русия най-голям ВЕЦ в страната (ВИДЕО)