Украйна има нужда от бронирана техника и то от много, пише Forbes. За щастие има добри новини за Киев: Хърватия е готова да замени своя парк от танкове и бойни машини от Студената война. Загреб се съгласи да продаде 30 стари танка М-84, както и 30 стари бойни машини М-80 на Германия, която след това да ги дари на Киев. Самите хървати планират да похарчат приходите за закупуване на нови германски Леопарди (Leopard 2A8).
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
46-тонният М-84 е югославска версия на съветския танк Т-72. 15-тонният М-80 беше отговорът на Югославия на съветския бронетранспортьор БМП-1. Във въоръжените сили на Украйна има стотици Т-72 и БМП-1, така че те не би трябвало да имат проблеми с въвеждането на М-84 и М-80 във войските.
С 60 бивши хърватски танка и бойни машини Украйна може да оборудва до два батальона или половин бригада. Неслучайно наскоро украинските власти обявиха "реконструкцията: на новата 156-а пехотна бригада в механизирана бригада. Още: F-16 и ПВО системи: Норвегия готви солиден пакет за Украйна
156-а механизирана бригада е една от 14-те нови бригади от по 2000 души, формирани наскоро от украинските сухопътни сили. Най-малко 10 от тях са в армията. Показателно е, че повечето от новите армейски бригади (всички със серийни номера, започващи от 150-та) започнаха като пехотни бригади, на които липсваше тежка техника.
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Типовата механизирана бригада на Въоръжените сили на Украйна се състои от 31 танка и 93 бойни машини. Така за 10 механизирани бригади ще са необходими 310 танка и 930 бойни машини. Но още през септември президентът Володимир Зеленски предупреди, че правителството няма да може да оборудва дори четири от 14-те нови бригади с тежки оръжия. Оказа се, че дефицитът е не по-малко от 200 танка и 600 бойни машини.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Украинската индустрия произвежда част от новите бронирани средства сама - обикновено като изважда стари и консервирани машини от дългосрочно съхранение и ги модернизира с допълнителна броня и ново оборудване за управление на огъня. Още: Зеленски упрекна Запада за непредоставеното обещано оръжие: Не е смешно (ВИДЕО)
Равносметката
Много бронирани средства обаче идват от чужбина. По време на войната съюзниците обещаха на Киев около 900 танка и 1400 бойни машини, както и хиляди леки бронетранспортьори и бронирани камиони.
Украинските въоръжени сили обаче загубиха почти толкова бронирани машини, колкото получиха от съюзниците: над 900 танка и 1400 бойни машини дотук (данните на Oryx, документирани с геолокализирани кадри). Всичко това означава, че Украйна може да има достатъчно бронирани машини, за да поддържа „старите” сухопътни бойни бригади, но има само около 100. Тя обаче отчаяно се опитва да оборудва нови бригади, които тепърва се формират.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Отказът от формирането им наистина не е опция. Някои от старите бригади на украинските въоръжени сили се бият без почивка, откакто руснаците изпратиха войски през февруари 2022 г. Те са уморени и изтощени. И това изтощение е изпълнено с тежки последици. Още: Зеленски възмутен: Поисках ракети "Томахоук" от САЩ, отвърнаха ми, че това е ескалация (ВИДЕО)
Помислете за ситуацията на 72-ра механизирана бригада, която се задържа в укрепения град Угледар (Въгледар) в южната част на Донецка област цели две години без значителни подкрепления, докато накрая капитулира под безмилостния натиск на превъзхождащите руски сили и отстъпи на 1 октомври, 2024 година. Отстъплението доведе до по-нататъшен срив на украинските позиции в южната част на Донецка област.
Украинските командири отчаяно се опитват да изтеглят изтощените си бригади от фронтовата линия. Но те също искат да гарантират, че новите бригади, които ги заменят, разполагат с достатъчно бронирани машини, за да не станат лесна плячка и пушечно месо за руснаците.
Украинските въоръжени сили бяха подпомогнати, макар и с малко закъснение, от пристигането на германските Леопарди (Leopard 1A5 и Leopard 2A4), както и от нови партиди бронирани машини от САЩ, Франция и Австралия. С помощта на тези машини и с бившите хърватски М-84 и М-80, Украйна постепенно механизира най-малко 9 от 14-те нови бригади, пише Forbes.
Разбира се, времето е всичко. Възползвайки се от непрекъснато нарастващото изтощаване на Въоръжените сили на Украйна, руските войски засилват натиска си и се придвижват напред на решаващи участъци по 1000-километровата фронтова линия. Единствените наскоро оборудвани бригади на Въоръжените сили на Украйна, включително 156-та механизирана, просто не могат да се справят. Още: Планът за победа на Украйна набира скорост
Автор: Дейвид Акс
Превод: Ганчо Каменарски