Пандемията е изострила структурните неравенства между половете в Европа. Това съобщи директорът на регионалния офис за Европа на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клюге във връзка с наближаващия Международен ден на жената на брифинг в Копенхаген, предава ТАСС.
"Откакто започна пандемията, нито една държава в региона не е постигнала равенство между половете. Нито една. Оттогава COVID-19 се изостри и хвърли светлина върху основното структурно неравенство между половете", каза той.
Жените в по-голяма степен от мъжете носят отговорност за домашното обучение на децата в карантината. Неплатените грижи за децата се превръщат в отговорност на първо място на жените, ограничавайки способността им да извършват платена работа. Но жените продължават и да носят непропорционална отговорност за повечето домакински задължения и да се грижат за деца и възрастни хора, каза регионалният директор.
Според него жените продължават да участват слабо в процеса на вземане на решения относно отговора на пандемията на национално или глобално ниво.
„Тези пропуски в лидерството са причинени от стереотипи, дискриминация и дисбаланси във властта“, каза Клюге. В същото време над 7 от 10 здравни работници в лечебните заведения по света са жени, а в Европейския регион - 84% от медицинските сестри и 53% от лекарите.
Клюге обясни също, че здравните работници представляват 8% от глобалните случаи на COVID-19, а рискът от инфекция, с който се сблъскват, е повече от три пъти по-голям от риска за повечето от техните пациенти. Преди пет седмици от 1,3 милиона здравни работници, заразени с коронавирус, 68% са били жени.
Директорът припомни, че в здравния сектор жените са заети на по-ниски и по-малко платени позиции: само 25% от тях са на ръководни позиции. Разликата в заплащането между половете - 25% - е по-висока в този сектор, отколкото в другите сектори, което е неприемливо. Той призова за по-активно участие на жените във вземането на решения на национално, регионално и местно ниво за превенция и контрол на COVID-19.