Световната здравна организация препоръчва използването на „Ивермектин“ като лек за коронавирус само в клинични изпитвания. Организацията обяви това в прессъобщение, публикувано днес в Женева.
"Настоящите доказателства относно употребата на „Ивермектин“ за лечение на пациенти с COVID-19 са недостатъчни. До получаването на повече данни СЗО препоръчва това лекарство да се използва само в клинични изпитвания", се казва в съобщението.
"Ивермектин" е създаден през 70-те години на миналия век лек срещу паразити, и е широко използван за лечение на животни, а в някои случаи и на хора. Лекарството показва висока ефективност срещу коронавирус и от пролетта на миналата година се използва в някои страни от Латинска Америка за облекчаване на симптомите на коронавирусна инфекция. Препаратът премина успешно няколко изпитвания, но броят на участниците беше малък, пише БГНЕС.
В пространен материал на Politico от вчера, 30 март, се разглежда именно темата за "Ивермектин", като заглавието е: "Възходът и падението на чудотворния лек срещу коронавируса". Най-общо казано тезата и там е, че досега няма достоверни медицински данни за ефекта на лекарството при COVID-19, защото няма големи рандомизирани проучвания. Има обаче няколко, които текат - например едно в Гамбия, водено от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
Още по темата:
Ефектът на "Ивермектин" за лечение на коронавирус - данни от проучването на фирма на Домусчиев
Ефектът на "Ивермектин" като лекарство срещу коронавируса - оценява ли се препаратът честно?