Европейският съюз и "Газпром" са на път да решат продължилия вече няколко години спор относно обвиненията на Брюксел към руския газов гигант, че е установил монопол на пазара в Централна и Източна Европа, предаде Reuters.
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
Според новинарската агенция ЕК може да излезе с окончателно решение относно казуса, като по този начин да не се стига до дело. Антимонополно дело, което евентуално би завършило в ущърб на "Газпром", може да доведе до глоба за руския енергиен гигант от 10% от общите приходи на компанията.
Припомняме, че преди година "Газпром" обеща да изравни цените си спрямо ценовите референтни стойности, които предлагат хъбовете в Западна Европа, както и да дава възможност за предоговаряне на всеки две години. Освен това руската компания обеща и да не завежда иск за 70 млн. долара срещу БЕХ заради провала на "Южен поток".
Като страна-член на ЕС България официално зае позиция относно предложението. Позицията беше изготвена от служебното правителство на прф. Огнян Герджиков. Съгласно позицията, предложението на руснаците е само стъпка в посока на създаване на модел на равнопоставено договаряне с "Газпром" и ясен и обективен контролен механизъм т.е. арбиртаж, включително за разрешаване на спорове, който да гарантира спазване на пазарните принципи. България обаче счита, че предлаганите сега ангажименти "не предлагат достатъчно гаранции за изпълнение на клаузите за пазарно ценообразуване".
Още: Руски завод, правещ оръжия с марка "Калашников", осъди веднъж и съди за втори път Русия
Още: Сирски неслучайно замина в Курск, там тепърва нещо ще става
Според служебното правителство в обещанията на "Газпром" няма предвидени функции на контролиращия управител, а механизмът за уреждане на спорове е оставен непроменен. "Неприемливо е, че сега ангажиментите изглежда предвиждат неравнопоставеност между газовите дружества от Централна и Източна Европа, които ще имат право да променят точката си на доставка с такава на българската граница, докато "Булгаргаз" и всеки друг български търговец, който купува газ от "Газпром", няма да има възможност да доставя газ в точки на доставка на тези държави", пишеше в становището ни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна
Още: Една седмица от 2025 г. и три аварийни кацания на руски граждански самолети
Предистория
През април 2015 година ЕК изпрати изложение на възраженията, в което изрази предварителното си становище, че следвайки цялостна стратегия за разделяне на централно и източноевропейските газови пазари, "Газпром" нарушава антитръстовите правила на ЕС. Припомняме, че тогава стана ясно, че руската газова компания е доминиращият доставчик на газ за страните от Централна и Източна Европа и така според заключението на ЕК „Газпром” ограничава конкуренцията в осем страни членки – България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия.