Съюз срещу Сърбия на Балканите? Белград се тревожи да не се включи и България (СНИМКИ)

19 март 2025, 17:43 часа • 5786 | прочитания

Косово, Албания и Хърватия подписаха тристранно споразумение в сферата на сигурността и отбраната, насочено към засилване на военното сътрудничество между трите държави. Документът предвижда по-тясно партньорство в областта на военната индустрия, съвместните операции и обучението на силите за сигурност. Той бе подписан във вторник в Тирана от албанския министър на отбраната Пиро Венгу, хърватския му колега Иван Анушич и министъра на отбраната на Косово Еюп Мачедонци

"Въз основа на споделените ни ценности, общата геостратегическа ориентация и ангажимента за регионално сътрудничество, Албания, Хърватия и Косово се стремят да укрепят партньорството си, за да защитят своите територии и граждани, да допринесат за международния мир и сигурност, както и да развиват отбранителната индустрия", заяви Мачедонци.

Той подчерта, че трите страни ще работят за повишаване на оперативната съвместимост на своите армии чрез съвместни учения, както и за противодействие на хибридните заплахи чрез координирани политики за евроатлантическа интеграция. Още: Какво да прави България, когато съседите й се тресат от протести? Говори Любомир Кючуков

"Албания и Хърватия ще продължат да подкрепят Косово в неговия стремеж към пълна интеграция в регионалните и евроатлантическите структури", написа Пиро Венгу в социалната мрежа X. 

Хърватският министър на отбраната Иван Анушич допълни, че в контекста на нарастващите геополитически рискове за Югоизточна Европа, страната му е решена да задълбочи отношенията с Албания и Косово.

"С тази инициатива, която ще включи и други заинтересовани страни от региона, укрепваме позициите си в рамките на НАТО и ЕС и допринасяме за по-стабилна и сигурна Югоизточна Европа", заяви той. Още: Хърватски журналисти не бяха допуснати в Сърбия

Белград се тревожи да не се включи и България

Сърбия реагира остро на новината от Тирана. Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич изрази днес (19 март) очакване, че декларацията за военния съюз имавъзможност да се разшири и с България в бъдеще.

Той напомни, че Хърватия, България и Албания са съседи на Сърбия и в тази връзка каза многозначително "има много въпроси, но той се опасява, че има само един отговор - и той е отрицателен".

"Надявам се, че вече на всеки гражданин на Сърбия е ясно, че една силна Сърбия е само в наш интерес. Ако не я защитим и изградим, нищо добро не ни чака", допълни Вучевич .

Освен това сръбското външно министерство обяви, че ще изпрати официално запитване до Албания и Хърватия относно споразумението за военно сътрудничество с Косово. Още: Глас от Хърватия: Сиви облаци са надвиснали над ЕС и НАТО

Според сръбското правителство Албания и Хърватия, заедно с "нелегитимния представител на временните институции за самоуправление в Прищина", предприемат действия, които застрашават регионалната стабилност. 

"Република Сърбия, като гарант за мира и военния неутралитет на Балканите, настоява за ясен отговор относно характера и целите на това сътрудничество. Формирането на военен съюз с Косово без консултации с Белград може да бъде счетено за враждебен акт", се посочва в официалното становище на сръбското външно министерство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес