Над 1000 души са задържани след вчерашния пореден голям протест в Москва – заради масовия отказ на отговорните власти да регистрират опозиционни политици за предстоящите местни избори в руската столица. Протестът се състоя на улица "Тверская" и площад "Тверская", където се намират и административни сгради на Московска община, и на областния управител.
Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
Точният брой задържани е неизвестен, но редица западни медии, сред които BBC, The New York Times, The Washington Post, The Guardian, дават число от над 1000 души. Цитирани официални данни от BBC сочат 1074 арестувани – данните са на московското подразделение на руското МВР и се появиха първо в РИА Новости, а наблюдатели посочват 1127 задържани. Протестирали са над 20 000 души, но милицията в Москва казва за 3500, в това число 700 журналисти. Изрично се подчертава и, че полицията е използвала палки срещу протестиращите. А кметът на Москва Сергей Собянин обяви протестите за "заплаха за обществения ред" и обеща да не допусне нарушаване на обществения ред.
ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ ОТ ПРОТЕСТИТЕ!
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
Недоволството стана видимо заради отказите за регистрация на опозиционери в Москва – с основен аргумент, че събраните в тяхна подкрепа подписки са невалидни, защото го няма необходимият брой редовни подписи - 5000. Става въпрос за отхвърляне на около 30 кандидатури на опозиционно настроени политици – сред тях кандидатури на Алексей Навални, който вече беше арестуван и осъден на 30 дни затвор, на Дмитрий Гудков, на Иля Яшин, на Иван Жданов, на Любов Собол. Всъщност историята на Собол е изключително интересна – тя обяви гладна стачка заради отказа на съответната комисия да признае валидността на подписите в нейна подкрепа, като се разположи на диван във фоайето, където се помещава изборната комисия. Накрая милиционери я изнесоха заедно с дивана, на който лежеше и беше арестувана преди да се присъедини към снощния протест.
Поправителственият руски вестник „Российская газета” не закъсня да обвини опозицията в опит за изнудване заради протеста и в "недопустимо поведение спрямо върховенството на правото". А според The Guardian, ФСБ се занимава с разследването на опозиционните лидери – явно с идеята, че зад тяхната активност стои чуждестранна намеса.
Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му
Още: От днес: Плащаш, ако искаш във Великобритания - нов документ и за ЕС (ВИДЕО)
Досега руският президент Владимир Путин не е коментирал официално случилото се.