Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел заяви, че Европейският съюз обсъжда възможността за използване на замразените руски активи за укрепване на военния капацитет на Украйна.
По думите му - на най-високо ниво в блока е постигнато съгласие, че тези активи могат да бъдат използвани в подкрепа на Киев. Въпросът е как и дали е възможно печалбите от тях да отидат за оръжие за Украйна, както загатна само преди дни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Още: Фон дер Лайен: Замразените руски активи в ЕС да отидат за военните нужди на Украйна (ВИДЕО)
Руски активи за отбранителните нужди на Украйна
Според Борел те могат да бъдат използвани и за "избягване на разрушаването на Украйна". Той уточни, че това означава увеличаване на военния капацитет.
Топ дипломатът на ЕС допълни, цитиран от "РБК-Украйна", че все още е нужно съгласие на държавите членки, обща основа на споразумението и предложение за обща политика за финансова сигурност. Работи се по първоначалния етап за постигане на споразумение по въпроса.
Още: "Закон за Навални": Конфискация на $300 млрд. руски активи - езикът, който Путин разбира
Замразените активи и как да стигнат до Киев
Европейският съюз, Групата на седемте (Г-7) и Австралия са замразили около 300 млрд. долара под формата на ценни книжа и пари в брой на Руската централна банка. Повече от две трети от тях са на територията на ЕС, главно в Белгия.
Държавите от Г-7 обсъждат какво да правят с въпросните активи, тъй като нуждите на Украйна от финансиране остават трайно високи, а войната не показва признаци на отслабване. ЕС бавно постига напредък по плановете си да приложи поне извънреден данък върху печалбите, генерирани от замразените средства.
Още: Парите от санкции вече влизат в украинската хазна: Потърпевши са руски пълномощници и олигарх
Снимка: iStock
Великобритания и САЩ настояват пред съюзниците си от Г-7 за пълна конфискация на активите на Руската централна банка, а Канада е отворена за тази дискусия, твърдят официални лица, запознати с хода на обсъждането и цитирани от Bloomberg.
Преди време страни от Г-7 обосноваха мотивите си с това, че войната на Владимир Путин в Украйна влияе сериозно на икономиките им и ако се възприеме, че те са жертви на тази агресия, то тогава активите може да се дадат на Киев: Замразени руски активи за Украйна: Западът се обявява за жертва, за да ги даде.
Европейските членове на Г-7, главно Франция и Германия, в момента действат против тази стъпка поради правни проблеми и опасения, че тя може да навреди на стабилността на еврото и да създаде опасен прецедент.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подкрепи законопроект, който щеше да ѝ позволи да изземе част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара, за да ги предостави на Украйна.
Още: Американският финансов министър призова за "отключване" на замразените руски активи
Русия подготвя съдебен иск, за да попречи на опитите на САЩ или ЕС да конфискуват част от замразените активи на Централната банка в размер на 300 млрд. долара в полза на Украйна.
Още: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина
Междувременно група експерти по международно право даде поводи за оптимизъм относно прехвърлянето на печалбата от замразените активи в полза на Киев.