Европейският парламент и Съветът на ЕС са сключили предварително споразумение по механизма за Украйна в размер на 50 млрд. евро (за 4 години), съобщи пресслужбата на Съвета на 6 февруари.
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да се махна и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
След месеци на наложени ограничения от страна на Унгария европейските лидери се споразумяха за четиригодишното финансиране за Киев по време на срещата на върха на 1 февруари. Тогава унгарският премиер Виктор Орбан вдигна ветото си.
Още: Има сделка: ЕС отпуска 50 млрд. евро на Украйна, Орбан вдигна ветото
Колко от парите са заеми и колко - грантове?
Сумата, която е част от по-широкия бюджет на ЕС - Многогодишната финансова рамка (МФР), - е разпределена по този начин: 33 млрд. евро под формата на заеми и 17 млрд. евро безвъзмездни средства.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
"ЕС е готов да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Механизмът за Украйна ще ни позволи да насочим последователна и предвидима подкрепа към Украйна, за да помогнем на нейния народ да възстанови страната си в условията на безпрецедентни предизвикателства, породени от агресивната война на Русия", заяви белгийският министър на финансите Винсент ван Петегем, чиято страна в момента председателства Съвета на ЕС.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Снимка: iStock
Авансово плащане
Според прессъобщението на Съвета - Украйна може да поиска авансово плащане в размер до 7% от механизма.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Значителна част от сумата ще бъде предназначена за зелени инвестиции, а друга част ще се запази за малкия и средния бизнес. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че Брюксел е готов да направи първо плащане от 50-те млрд. евро през март 2024 година.
Парите не са насочени към закупуване на оръжия, което трябва да стане от друг механизъм на ЕС, предвиждащ плащания от общо 20 млрд. евро за 4 години. Германия обаче е недоволна от инструмента, твърди Financial Times: Германия срещу България и други страни: Давате старо оръжие на Украйна и вземате пари от ЕС, а ние?
Реформи и модернизация
Един от необходимите стълбове за прилагането на инструмента за помощ на Украйна беше Планът за Украйна - изготвено от Киев предложение за реформи и усилия за възстановяване. Украинското правителство представи плана си за одобрение от Европейската комисия в края на декември 2023 г. Изпълнението му ще бъде наблюдавано изкъсо от ЕС.
"Същевременно подкрепата ще помогне на Украйна да продължи реформите и усилията за модернизация, необходими за напредъка ѝ по пътя към бъдещо членство в ЕС", добави Ван Петегем.
Европейският съвет постигна съгласие да започне преговори за присъединяване с Украйна по време на срещата на върха на ЕС през декември 2023 г. Това е още една важна стъпка към пълноправно членство в блока.
Още: Русия се нахвърли върху Авдеевка, отправи куп заплахи към Запада (ВИДЕО)