Сушата в испанската автономна област Каталуния и спадът на водните запаси под 16% от капацитета им принуди регионалното правителство да разшири извънредното положение в още 202 общини. Така общият брой на засегнатите общини вече е 239, предава БНР.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Ситуацията е критична
Ситуацията бе определена като "критична" от регионалния вицепремиер Лаура Вилагра, тъй като вече засяга повече от 6 милиона души, които живеят в общините с въведени строги ограничения.
Още: Испания отчете рекордно високи температури през януари
В зависимост от степента на извънредното положение се ограничава и потреблението на вода. За първа степен е до 200 литра на човек, за втора до 180, а за трета - 160 литра. Засегнати са не само домакинствата, но и търговските и промишлените дейности.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Използва се пречистена отпадъчна вода
Най-голямо е ограничението в селското стопанство, където напояването се намалява с 80%. Дърветата и растенията в градските паркове ще се поливат с пречистена отпадъчна вода.
Изпразнените басейни няма да бъдат пълнени с питейна вода, а вече напълнените няма да се изпразват, а само ще се пречистват. Препоръчва се използването на морска вода в тях.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: Гореща вълна посред зима: 30°C в Испания
Налага се и мораториум върху издаването на туристически лицензи за апартаменти и нови хотели, както и на дейности, свързани с увеличено потребление на вода и се обмисля ограничаване на туристическия поток през лятото.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Чакат се танкери с питейна вода
Още: Сушата в Европа е най-лошата за цели 2000 години
Регионалното правителство на Каталуния дава правомощия на кметовете по места да въвеждат самостоятелно още по-строги мерки за пестене на вода, ако това се налага. Пристанището, което е най-голямото на Средиземно море, се подготвя да посрещне танкери с питейна вода.
Душовете на плажовете се затварят и няма да работят до края на извънредното положение, а превозните средства ще се мият само с пречистена отпадъчна вода.
Още: Загубите на реколта от топлина и суша в Европа са се утроили за 50 години