Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли предложението на Киев за доставка на касетъчни боеприпаси.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"НАТО нито е препоръчвала, нито е доставяла този тип оръжия. Ние доставяме артилерия и други видове оръжия, но не и касетъчни бомби", каза Столтенберг на Мюнхенската конференция по сигурността на 18 февруари, пред RTL / ntv.
По-рано днес украинският външен министър Дмитро Кулеба каза на брифинг, че Украйна разполага с доказателства за използването на касетъчни боеприпаси от руските военни, писа Интерфакс- Украйна. "Ние разполагаме с доказателства, че Русия използва касетъчни боеприпаси. Разбираме, че те са дискусионна тема. Но ние не сме част от конвенцията, която забранява използването им. Следователно законово няма пречки. И ако получим снаряди, те ще бъдат използвани изключително срещу руските военни сили", подчерта той.
На Мюнхенската конференция по сигурността украинският вицепремиер Александър Кубраков също призова за касетъчни боеприпаси и фосфорни огнестрелни оръжия, макар касетъчните боеприпаси да са забранени съгласно международното право, пише и в материала на RTL / ntv. "Това е наша територия. Разбираме трудностите, дължащи се на конвенциите, но този тип боеприпаси могат да помогнат да се устои на агресора, който използва такива оръжия в Украйна“, каза Кубраков.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
ОЩЕ: "Амнести интернешънъл": Има доказателства, че Русия използва касетъчни бомби в Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Конвенцията на ООН за касетъчните боеприпаси, която влезе в сила през 2010 г. и бе подписана от 110 държави, забранява складирането, транспортирането или използването на касетъчни бомби, но страните, които притежават най-големите запаси от такива оръжия (САЩ, Китай и Русия), все още не са ратифицирали документа. Украйна също не го е подписала.
Въпреки че международното право забранява използването на касетъчни боеприпаси в гъсто населени райони и срещу цивилни, Русия е използвала такива в Харковска, Николаевска, Днепропетровска и Донецка области, казват украинските власти, позовавайки се на събрани доказателства.