Париж е парализиран от стачка на траспортните работници. Профсъюзите протестират срещу планираната пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон.
Френските медии определят стачката като най-мащабната от 2007г. насам. Тогава протестите отново бяха свързани с пенсионна реформа.
10 от общо 16 метростанции в Париж са затворени, а няколко други (включително и междуградската железопътна линия RER), са със големи интервали между влаковете в разписанията си, съобщи компанията за обществен транспорт на френската столица RATP (автономен оператор на парижкия транспорт), цитира БГНЕС.
В час пик три от петте регионални железопътни линии в града, управлявани от националния железопътен оператор SNCF, са били с нормален график, но двете други са били по-малко мотриси, а през останалата част от деня няма да работят въобще, съобщава в. Le Parisien.
Медията припомня, че стачкуващите по закон трябва да осигуряват минимално ниво на обслужване на гражданите, което в момента не е гарантирано.
#greveratp Pourquoi le service minimum ne sera pas assuré ce vendredihttps://t.co/BDGXN8j9ZD pic.twitter.com/OoWRVejgCz
— Le Parisien (@le_Parisien) September 12, 2019
Задръстванията в града са се увеличили двойно от сутринта. В региона на Париж има опашки от общо 235 км (145 мили) общо, изчисляват агенциите.
Жителите на Париж са принудени да използват велосипеди и скутери, за да стигнат до работа поради проблемите с трафика, пише BBC.
Пътуващите, които търсят алтернативен начин на придвижване, отчитат скок в цените на услугите.
Le cap impressionnant des 100 euros franchi pour une course en VTC de l’Est vers l’Ouest Parisien.
— Remy Buisine (@RemyBuisine) September 13, 2019
Majoration de 3 fois par rapport au prix habituel... #GreveRATP #Paris pic.twitter.com/g0EG8YDAyA
Париж разполага с около 20 000 електрически скутери, които могат да се наемат. Компанията Uber управлява част от тях. Тя предлага две безплатни използвания с ограничение от 15-минутни за електрически мотоциклети и скутери Jump в града.
Междувременно RATP(организаторът на протестите) се извини за неудобството, създадено от протестите, и предложи гражданите да ограничат пътуването си колкото е възможно повече. Компанията за обществени транспорт във френската столица има мрежа от електрически мотопеди Cityscoot и предлага безплатни 30-минутни возения в Париж, пише BBC.
Защо пенсионната реформа е спорна?
Според новата пенсионна реформа работниците в обществения транспорт трябва да останат на служба по-дълго до пенсионирането си.
В момента пенсионната система на RATP позволява на транспортните служители да се пенсионират на 55 - 56 години, докато повечето французи работят до 63- годишна възраст.
Работниците на метрото казват, че приравняването им към останалите, ще премахне компенсацията за дългите часове труд под земята.
Новата система е точкова и това ще премахне и бонусите, които правят някои пенсии в сектура много високи. Този аспект от реформата ще засегне от моряци до нотариуси и включително работници от парижката опера.
Междувременно тези, които се пенсионират преди 64 години, ще получават по-ниска пенсия от тези, които се пенсионират на 63 г. заради добавянето на 5% увеличение на сумата на година.
Френското правителство иска парламентът да гласува за плановете на Макрон в началото на следващата година.
Миналата година депутатите подкрепиха предложението за основен ремонт на споразуменията с железопътния оператор SNCF. Стана ясно, че от това служителите губят щедри гаранции за работа и пенсии, и резултатът са все по - мащабни стачки на транспортните работници.