Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Срещу руския министър на икономическото развитие вече има официални обвинения

15 ноември 2016, 13:15 часа • 1136 прочитания

Следователи повдигнаха официални обвинения срещу руския министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев. Това заяви официалният представител на руския Следствен комитет Светлана Петренко, предаде БГНЕС.

„На него са му повдигнати обвинения в получаване на подкуп и изнудване в особено голям размер“, каза Петренко. По нейните думи следователите са поискали от съда и налагането на временна мярка за неотклонение срещу Улюкаев. Според говорителката на Следствения комитет това може да бъде или задържане в затвора, или домашен арест.

Улюкаев е обвинен в приемане на подкуп в размер на 2 млн. долара за издаване на положителна оценка от министерството, позволяваща на „Роснефт“ да купи мажоритарния дял от акциите на държавната компания „Башнефт“ в размер на 50,8 на сто. Срещу него е възбудено дело за получаване на подкуп в особено големи размери. Максималното наказание за това престъпление, ако бъде доказано в съда, е глоба в размер 80-100 пъти размера на взетия подкуп, лишаване от право да заема определени длъжности в срок от 8 до 15 години и лишаване от свобода за 8 до 15 години.

Арестът е повече от изненадващ предвид факта, че Улюкаев официално даде отрицателно становище за сделката между "Роснефт" и "Башнефт". Против сделката бяха руският премиер Дмитрий Медведев и руският министър на енергетиката Александър Новак. В началото на септември тази година Улюкаев обяви, че няма законови пречки пред това "Роснефт" да участва в процедурата по приватизация на "Башнефт". Шефът на "Роснефт" Игор Сечин, който е дългогодишен сътрудник на президента Владимир Путин, направи сметка, че руският бюджет може да спечели повече, ако позволи на неговата компания да купи контролния пакет в "Башнефт". "Роснефт" може да си позволи да плати 5 млрд. долара за пакета от акции, тоест с премия спрямо цената на акциите на компанията на пазара. При последващата приватизация на 19,5% от "Роснефт" в хазната ще влязат и още 11 млрд. долара, посочи още Сечин. Оценката на дела е на италианската банка Intesa Sanpaolo.

Оценката на Сечин беше в противовес на тази на руския премиер Дмитрий Медведев и на вицепремиера Игор Шувалов. Шувалов дори предложи първо да бъде приватизирана част от самата "Роснефт", а едва тогава "Башнефт".

За да намали бюджетния си дефицит, през тази година Русия започна реализация на план да се раздели с дялове в апетитни компании. Първоначалните планове бяха сделката за приватизацията на "Башнефт" да бъде реализирана през септември или октомври 2016 година. Медведев обаче отложи изпълнението на тези намерения, а Шувалов коментира, че планираната продажба ще се случи, но след като бъде реализирана сделката за дела на "Роснефт".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес