Издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин и наемническата армия ЧВК "Вагнер" застрашават нашите граници. Това заяви министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки в интервю за италианския вестник "Кориере дела Сера".
Мигрантите като оръжие
СНИМКА: Getty Images
"Това е съвместен план на Русия и Беларус, които искат да дестабилизират не само нашата страна, но и целия ЕС. Те цинично използват мигрантите, за да атакуват структурите за сигурност на Полша и да разбият единството между европейските съюзници", заяви Моравецки.
"Само през тази година сме регистрирали повече от 16 000 опита за незаконно преминаване на полската граница. Това е заплаха за нашата държава. Гарантирането на сигурността на източната граница на Полша, която всъщност е външната граница на ЕС и НАТО, е наш приоритет", добави той.
За ЧВК Вагнер Моравецки изтъква, че светът може да види на какво е способна тази наемническа група като погледне към Африка и Украйна. Полският премиер отбеляза, че повече от 100 наемници на "Вагнер" са се придвижили наскоро към Сувалския пролом.
"Това може да е първата фаза на хибридна атака срещу Полша", подчерта той.
Полските граничари: Москва организирано докарва големи групи мигранти на границата
Мерките, които Полша взема
СНИМКА: Getty Images
Беларуската опозиционна медия NEXTA съобщи, че Полша се кани да разположи танкове Abrams и военни хеликоптери Apache (Апачи) в т.нар. Брестки коридор - 80-километров участък на границата между Полша и Беларус. Изявлението за това беше на полския министър на отбраната Мариуш Блашчак.
Търси се: Полски хеликоптер, охраняващ границата с Беларус, си загуби детонатор за ракета
Проблеми с европейския пакт за миграцията
СНИМКА: Getty Images
На въпрос защо Полша се противопоставя на новия европейски пакт за миграцията, той подчерта, че "новите правила и новите политики, представени от Европейската комисия, няма да решат настоящите проблеми с миграцията".
"Отварянето на границите и липсата на ефективни методи за тяхната защита е стратегическа грешка, която застрашава оцеляването на ЕС", каза той.
Моравецки подчерта, че Полша "не може да приеме плановете за принудително преместване на хора, които са пристигнали незаконно в ЕС" и е против финансови санкции за страните, които отказват да ги приемат. Той посочи също, че Полша вече е приела огромен брой бежанци от Украйна.
Полският премиер разговаря с италианския си колега Джорджа Мелони и за нелегалната миграция, като уточни, че Полша иска да взема самостоятелни решения по този въпрос.
Лукашенко: Да започнем диалог с Полша, съседи сме
Бъдещето на Европа
Запитан за отношенията си с италианския премиер Джорджа Мелони, министър-председателят на Полша заяви, че двете страни имат общи позиции в много области. "Полша може да разчита на Италия и обратното", посочи той.
"Нашата визия е ясна: повече суверенитет, по-малко европейска свръхдържава, равно третиране на всички държави членки, функционираща и ефективна миграционна система, отговорно финансово управление и безопасна Европа", каза полският премиер пред италианския вестник, предаде БГНЕС.
Германия като лидер на Европа - недотам убедителна
СНИМКА: Getty Images
Междувременно германският канцлер Олаф Шолц призова за още международни преговори за намиране на изход от войната в Украйна, но не пое ангажимент за предоставяне на нова военна подкрепа на Киев, предаде ДПА.
Преговорите за Украйна от миналата седмица, домакин на които беше Саудитска Арабия, бяха "много важни", но "бяха, за съжаление, само началото", каза Шолц в ежегодното си лятно интервю за германската телевизия ZDF, излъчено днес. Канцлерът оцени като особено важно участието на Китай. Китай, който вероятно е най-големият международен партньор на Русия, пропусна предишната международна среща, която се състоя през юни в Копенхаген, припомня БТА.
"Ето защо има смисъл да се продължат преговорите. Защото те увеличават по-конкретно натиска върху Русия да осъзнае, че е тръгнала по грешен път и трябва да изтегли войските си, да улесни постигането на мир", заяви Шолц.
ОЩЕ: Срещата за мир за Украйна в Саудитска Арабия: Продуктивни разговори, но без съвместно изявление
В интервюто Шолц бе попитан дали Берлин ще се съгласи да снабди Киев с крилати ракети "Таурус", за да се отбранява срещу Русия. Но Шолц, по типичния за него начин, не пое такъв ангажимент. Той отговори, че както в миналото, правителството му ще разгледа всяко отделно искане и ще прецени кое е възможно, кое има смисъл и какъв ще е приносът на Германия.
Германската ракета "Таурус": Новият проблем, летящ към руснаците (ВИДЕО)