Жителите на украинския град Одеса собственоръчно защитиха символът на града си - паметника на херцог Дюк де Ришельо. Кадри в социалната мрежа Twitter показват как хората сами пренасят чували с пясък, благодарение на които монументът може да остане цял по време на военните действия.
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
#Ukrainians protect monuments from destruction during hostilities
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
One of the symbols of Odessa, the monument to Duke de Richelieu, is surrounded by sandbags, writes Suspilne #Odessa pic.twitter.com/UWUzub5WXv
Френският аристократ е потомък на известния френски кардинал де Ришельо. Паметникът му в Одеса е направен от жителите на града в знак на благодарност за специалния му принос за икономическото благополучие на града. Гражданите смятат херцог дьо Ришельо за основател на своя град, въпреки че той започва да го управлява едва девет години след основаването и застава начело само на единадесет години.
#Odessa is preparing
Odessa is trying to protect its cultural monuments
The Duke de Richelieu is already lined with sandbags#Ukraine pic.twitter.com/obKw6hOI3gОще: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
— EoE (@edgesofempires) March 9, 2022
Паметникът на херцог де Ришельо в Одеса е първият подобен монумент. Той е изработен от бронз и представя рицаря, стоящ в цяла дължина, със свитък в ръка и гледащ замислено към морето, сякаш наблюдава корабите, влизащи и излизащи от пристанището. Ришельо е представен под формата на римски воин, облечен в тога. Херцогът има лавров венец на главата си, символ на победата и силата. Основата на паметника на Ришельо е украсена с барелефи, алегорично изобразяващи селското стопанство, справедливостта и търговията.
Припомняме, че подобни инициативи по спасяването на украинското културно наследство текат в цялата страна. Широка популярност придоби запечатаният исторически кадър от спасяването на статуя на Исус Христос от Арменската катедрала в град Лвов и пренасянето ѝ до бункер, където да изчака края на войната.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна