Близо 1 400 000 мигранти са дошли в ЕС, сочат официалните данни на Евростат. Оказва се обаче, че сирийците сред тях са само една трета - 425 880, пише в. "Монитор".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Според официалните данни 226 410 от мигрантите в рамките на съюза са афганистанци, 159 425 - иракчани, следват Нигерия, Пакистан, Сомалия и Ирак.
Основна дестинация за мигрантите е Германия, където всеки бежанец взема помощ от 359 евро месечно. За дете се полагат по 269 евро месечно - от тях 216 евро са за храна и дрехи и още 143 евро джобни пари. Преди да получат статут на бежанец или при т.нар. първоначален прием в Германия на тях им се осигуряват безплатен подслон, храна и дрехи, като възрастните получават 143 евро месечно, а децата – 85 евро като джобни пари. В Германия регистрираните бежанци са между 600 и 800 хиляди.
Във Великобритания помощите за бежанци са 36 паунда седмично, което означава 210 евро месечно, но вече има намерение социалните плащания за мигранти ще бъдат намалени и дори ликвидирани.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Във Франция по 300-340 евро получават и онези, които чакат да получат статут на бежанци. Те живеят в хотел и могат да разчитат на безплатни медицински услуги. След като получи статут на бежанец, всеки получава и право на работа, използва всички придобивки на социално слабите като безплатен градски транспорт и безплатно образование за децата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
В Швеция, където има най-много бежанци на глава от населението (8,4% при средно ниво за Европа от 1,2%), кандидатите за статут получават от 60 до 225 евро. Бежанците могат да бъдат настанени в общежитие или в избрано от тях жилище, но да вземат по-малко пари в брой, ако случаят е такъв. Освен това шведите предоставят храна и безплатни езикови курсове.
В началото на бежанската криза парите, предвидени за бежанци, в Дания бяха по 1450 евро на човек месечно като върху тях имаше 44% данък. От септември 2015 г. те станаха 800 евро. Онези, които издържат езиковия тест по датски, получават 200 евро допълнително, жилището е безплатно.
Във Финландия първоначално бежанците получават безплатна храна и подслон, като към това има 92,62 евро месечно за облекло и хигиенни аксесоари. След 6 месеца могат да подадат молба за разрешително за работа.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
В Белгия месечната сума за бежанците е по 220 евро на човек от семейството. При първоначалния прием в Белгия те се радват на безплатен подслон, храна и дрехи, джобни пари от 29,60 евро месечно. След като получат статут на бежанец, страната им дава 276 евро месечно допълнително – за наем.
В Италия мигрантите получават по 35 евро дневно за наем и други нужди плюс по 2,5 евро за джобни пари, както и безплатни езикови уроци. След като получат статут на бежанец, италианската държава спира плащанията към тях, но за сметка на това имат право на работа.
В Холандия мигрантите получават подслон без храна: 2-ма души – 89 евро седмично, 4-ма души – 33 евро за възрастен и 26 евро за дете под 18 години, за дрехи – 12,95 евро на седмица.
В Австрия те получават за общежитие 50 евро месечно и по 5 евро за храна дневно. Ако решат да не живеят в общежитие, тогава държавата им плаща по 120 евро месечно на човек, а за цяло семейство - по 240 евро месечно. Отделно за храна държавата дава месечно по 210 евро за възрастен и 100 евро за дете. Освен това Австрия плаща 150 евро на година за дрехи и 200 евро на година за обувки.
В Унгария за периода 2015 - 2016 г. 18 000 души са подали молби за убежище, но само 76 са удовлетворени За същия период през страната са преминали 400 000 души. Будапеща предлага ЕС да приеме силно ограничителни мерки за мигрантите, които не са получили официален статут на бежанци. В Испания те получават по 51 евро на ден, а в Полша – 16 евро.
Не особено привлекателна за мигрантите е Гърция, където държавата не дава нищо освен жилище и храна (купони за 60 евро месечно). Все пак има някои категории мигранти – възрастни хора, инвалиди, жени с деца, които може и да получат помощи, но всичко е индивидуално и става с молба, като се разглежда всеки отделен случай.
В Румъния претендентите за статут на бежанци мигранти взимат по 67 евроцента на ден за храна, 40 цента за жилище и още 1,35 евро за други разходи – общо 72 евро месечно.
У нас издръжката на бежанец, преди да получи статут, коства на държавата около 1100 лева. След като вземе документи, той има право на помощи, както и да започне работа. Към края на миналата година обаче според данни на Агенцията за бежанците само 60 мигранти са започнали работа в рамките на периода от началото на 2016 г. Осем от тях са се обърнали за помощ към бюрата по труда.