Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще се добере ли "Алтернатива за Германия" до властта?

18 април 2023, 22:46 часа • 2657 прочитания

"Алтернатива за Германия" (АзГ) със сигурност има какво да празнува на своя 10-годишен юбилей: от 2017 година насам партията е представена в Бундестага, а междувременно участва и в 15 от 16-те провинциални парламента. Допитванията ѝ отреждат 13 процента одобрение, като в някои от източногерманските провинции подкрепата за тях е далеч по-висока.

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

"АзГ се превърна в твърда величина в германската партийна система, в която преди това болезнено липсваше свободно консервативна сила", написа съпредседателката на партията Алис Вайдел в отговор на ДВ.

Партията е създадена официално на шести февруари 2013 година, а на 14 април провежда първия си конгрес. Тя обединява хора с десни възгледи, които намират десните отцепнически партии за твърде екстремни, но са обърнали гръб на християндемократите. Оттогава насам "Алтернатива за Германия" се превърна в "дясноекстремистка партия", която днес е с "екстремистки, антисемитски и расистки характер", казва в интервю за ДВ политоложката Урсула Мюнх.

Радикализацията започва през 2017 година

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

В началото АзГ е еврокритична партия, която е противник на политиката за спасяване на еврото, провеждана от Ангела Меркел. Oще тогава в партията има три течения: икономическо-либерално, националконсервативно и дяснопопулистко. Двама от тримата ѝ основатели отдавна са напуснали партията. Тези промени на върха се превърнаха в нещо обичайно - ръководителите на АзГ се сменят често. Това е една "преди всичко разединена партия, в която постоянно има битки между ръководството и членовете", посочва Урсула Мюнх.

Първоначално партията се явява на избори с пазарно-либерална икономическа програма. Радикализацията започва през 2015 година с пристигането в Германия на стотици хиляди бежанци, търсещи закрила от войната в Сирия.

Бежанската криза - "подарък" за "Алтернатива за Германия"

Съоснователят на "Алтернатива за Германия" Александър Гауланд нарича тези времена, в които тонът срещу управлението на Меркел се изостря все повече, "подарък" за партията. Тогавашната председателка Фрауке Петри призоваваше да се използват оръжия срещу мигрантите на границата. По-късно тя също напусна партията.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

В началото на юни 2018 година Гуаланд дори омаловажави престъпленията на националсоциализма с изявлението: "Хитлер и нацистите са само една птича курешка в над 1000-годишната успешна германска история". Този вид изказвания привлекоха вниманието на германските служби за сигурност и през 2021 година Федералната служба за защита на конституцията класифицира партията като подозрителна за десен екстремизъм. Една от групите в партията, наречена "Крилото", е под постоянното наблюдение на разузнаването.

Във връзка с юбилея на партията институтът Infratest dimap проучи как германците гледат на АзГ. Три четвърти от анкетираните са на мнението, че партията не се дистанцира достатъчно от дясноекстремистките позиции.

Партия на мъжете

АзГ има 80 000 членове. За сравнение в най-голямата партия в Германия - Социалдемократическата, членуват 380 000 души. Над 80 процента от членовете ѝ са мъже, а както показва представително проучване от лятото на 2020 година - 29 процента от избирателите на АзГ са с дясноекстремистки виждания. Освен това ксенофобията, антисемитизмът и поддръжката на авторитарните режими са много по-разпространени сред техните поддръжници в сравнение със симпатизантите на другите партии.

Ето един пример с Русия, която вече над година води война срещу Украйна. Съпредседателката на партията Алис Вайдел е против изправянето на Владимир Путин пред трибунал за военни престъпления, както и против санкциите спрямо Русия. Партията още от самото начало се обявява твърдо против доставките на оръжия за Украйна, защото те "разпалвали" войната.

Те искат от опозиционери да се превърнат в управляващи

"Алтернатива за Германия" се стреми към властта - но до момента не е участвала в правителство. Стремежът на партията е да излезе от ролята си на опозиция и макар това очевидно да изглежда невъзможно на национално ниво, в източногерманските провинции шансове има. В тях партията редовно получава 20 процента на гласовете, и то най-вече в селските райони. В Саксония и в Тюрингия дори е първа политическа сила спроед допитванията. А там, както и в Бранденбург, през следващата година има избори. Съпредседателката Вайдел казва пред ДВ: "Участието в управлението ще е нашата следваща последователна стъпка".

По повод юбилея на десните популисти политоложката Урсула Мюнх изтъква следното: "Той показва стабилността на нашата демокрация и на нашата парламентарна система, които са точно обратното на това, в което ги упрекват АзГ и другите екстремисти, а именно - затворен елит." Съществуването на партията 10 години говори за обратното.

 

Още по темата: 70 % от германците смятат десният екстремизъм за заплаха

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес