ООН започна в четвъртък исторически дебат за структурния расизъм и полицейската бруталност в Съединените щати и извън тях, предава AFP, цитирана от БГНЕС.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Спешният дебат в Съвета за правата на човека на ООН в Женева премина във втори ден, като много страни и организации възмутено осъдиха убийството от полицай на афро-американци като Джордж Флойд.
Но правозащитните групи отбелязаха, че проектът на резолюция, който първоначално призовава за международно разследване на полицейско насилие срещу хора от африкански произход в Съединените щати, беше смекчен и рискува да стане просто общо осъждане на расизма в световен мащаб.
"Някои държави се стремят да отнемат всички препратки към Съединените щати от резолюцията", каза директорът на ХЮМАН Райтс Уоч Женева Джон Фишър пред съвета.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
По този начин, той предупреди, "ще го превърнев в текст за „всички животи имат значение” и рискуват да го направят „толкова неясен, че да е безсмислен."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Междувременно Американският съюз за граждански свободи предупреди страните, че "частичните или полуограничени мерки за отчетност няма да поправят структурния расизъм".
Съветът ще гласува проекторезолюцията, представена от африканските държави, в петък или понеделник, съобщи секретариатът му.
САЩ се оттеглиха от съвета през 2018 г., но внимателно следят обсъждания, които ги засягат. Вашингтон се оплака, че е посочен в текста на проекта и редица негови съюзници, включително Австралия и Израел, се изказаха срещу акцентирането върху САЩ по време на дебата.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
В сегашната си форма текстът призовава шефа на ООН за правата на Мишел Бачелет да разследва расизма и нарушенията на гражданските свободи от полицията срещу хора от африкански произход в Съединените щати.
Дебатът в ООН започна в сряда, малко преди уволнения полицай в Атланта Гарет Ролф да бъде обвинен в убийство с пистолет на бягащ от арест 27-годишен чернокож мъж, когото полицаят уби в гръб, а после изрита лежащия окървавен на земята мъж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се появи в интервю в сряда, за да защити служителя , застрелял Райшард Брукс, казвайки: „Мислех, че е ужасно положение, но не можеш да се съпротивляваш на полицейски служител."
В първия ден на дебата на ООН, който започна с минута мълчание в памет на Флойд, брат му Филонис изнесе страстна реч чрез видеовръзка, заявявайки, че брат му е бил „измъчван до смърт“, докато свидетели умолявали служителя да спре.
Той призова за създаването на независима международна анкетна комисия - едно от проучванията на най-високото ниво на ООН, като цяло запазено за големи кризи като конфликта в Сирия.
Първоначалният текст на резолюцията, представен във вторник, предложи такова разследване.
Синът на Мартин Лутер Кинг-младши също изпрати писмо до няколко посолства, търсещи подкрепа за искането.
Но предложението отпадна и резолюцията беше силно разводнена след рязко противопоставяне от Вашингтон и някои от неговите съюзници.
Вторият проект призовава Бачелет да „установи фактите и обстоятелствата, свързани със системния расизъм, предполагаемите нарушения на международното право на правата на човека и злоупотребите срещу африканците и хората от африкански произход“ от органите на реда в САЩ и извън тях - особено инциденти, които довеждат до смърт.
Но източници, близки до процеса, заявиха, че текстът се преразглежда отново и се очаква в крайната версия да има малко или никакво споменаване за Съединените щати.
Вашингтон със сигурност би приветствал това.
"Ние не сме над внимателния контрол; обаче всяка резолюция на СПЧ по тази тема, която призовава страни по име, трябва да бъде приобщаваща, като се отбележи, че много страни, в които расизмът е проблем, трябва да бъдат разгледани", гласи изявление на Андрю Бремберг, посланик на САЩ в ООН в Женева.
Той подчерта, „колко прозрачни и отзивчиви са нашите държавни лидери да държат нарушителите отговорни за техните действия и да реформират нашата собствена система“.
По-нататъшното разводняване на резолюцията би било огромно разочарование за правата на групите, изискващи решителни действия.
„Този съвет трябва да гарантира, че резултатът от този спешен дебат е съсредоточен върху усилията да се държат Съединените щати отговорни“, заявиха от Американският съюз за граждански свободи.
Вижте още:
Тръмп: Американската полиция не е третирана справедливо