Западни медии, включително германски, твърдят, че през 2022 г. германският канцлер Олаф Шолц е пристигнал в Пекин и е помогнал за убеждаването на китайския президент Си Дзинпин по ключов въпрос. А именно - Си да повлияе на диктатора Владимир Путин да не използва ядрени оръжия срещу Украйна.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Путин и ядреното копче: Трите фактора да го натисне. Говори Велизар Шаламанов (ВИДЕО)
Съпартиец на Шолц: "Европа трябва да му благодари"
Лидерът на Германската социалдемократическа партия (SPD) в Бундестага Ролф Мюцених заяви, че Украйна и останалата част от Европа "трябва да благодарят" на Шолц, тъй като посещението му е помогнало да се предотврати евентуален руски ядрен удар по Украйна по заповед на Путин. Германският канцлер е именно от SPD.
Още: Си Дзинпин отива при Макрон, иска Русия да участва в конференция за мир
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Снимка: Getty Images
Ролята на германския канцлер
Bild обаче поставя това под съмнение. Факт е обаче, че след посещението на Олаф Шолц в Пекин китайските власти призоваха да не се използват ядрени оръжия, припомня украинската медия Цензор.нет.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Това се случи и наскоро - за пореден път: Китай скастри Путин за ядрената му заплаха.
Още през 2022 г. американските медии пишат, че ролята на Шолц в Пекин е била минимална и че той само е предавал информация от САЩ, защото американците са се опасявали от ядрен удар на Русия срещу Украйна. В отговор на запитване на Bild от офиса на канцлера цитират негови думи от ноември 2022 г. след среща със Си Дзинпин: "В Пекин помолих президента Си да използва влиянието си върху Русия".
Още: Руските ядрени оръжия вече са на няколкостотин километра по-близо до НАТО
От една страна, американците заплашиха Руската федерация. От друга страна, и канцлерът беше замесен в това, успяхме да накараме Китай и Индия да подпишат декларация, в която се обявиха против използването на ядрени оръжия като цяло и в частност в Украйна. Олаф Шолц със сигурност допринесе за промяната в позицията на Китай. Но във всеки случай Шолц не предотврати ядрена война, тъй като нямаше никакви признаци, че ядрен удар е неизбежен, заяви пред Bild военният експерт Карло Масала, професор в университета на Бундесвера в Мюнхен.
Големият въпрос сега е ще предостави ли германският канцлер далекобойни ракети на Киев: Германската опозиция: Шолц ще прати ракети "Таурус" на Украйна в даден момент.
Още: Изтекли файлове разкриха критериите на руските военни за ядрен удар