Канцлерът Олаф Шолц потвърди подкрепата на Германия за страните от Западните Балкани и за тяхната интеграция в ЕС, предаде АА.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
"За германското правителство бързата интеграция на шестте страни от Западните Балкани в ЕС има стратегическо значение", заяви Шолц на съвместна пресконференция с министър-председателя на Албания Еди Рама.
"Бихме искали да приветстваме тези страни като държави членки на ЕС възможно най-скоро. За това напредъкът на Албания в процеса на членство в ЕС също е много добър сигнал", каза той.
Шолц заяви, че лидерите на ЕС и страните от Западните Балкани ще се съберат в Тирана на 16 октомври на среща на върха в рамките на инициативата "Берлински процес", за да обсъдят по-нататъшните стъпки за засилване на сътрудничеството и ускоряване на интеграцията на региона в ЕС.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Германският канцлер изтъкна и очакванията на ЕС към страните от Западните Балкани за членство и подчерта, че са необходими допълнителни реформи за укрепване на върховенството на закона, свободата на печата и борбата с организираната престъпност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
През последните месеци германското правителство активизира дипломатическите си усилия към Западните Балкани, опасявайки се, че войната между Русия и Украйна може да породи нестабилност в региона.
След като беше домакин на среща на върха на страните от ЕС и Западните Балкани в Берлин през ноември миналата година, Шолц заяви, че войната на Русия срещу Украйна е довела до промени в геополитическите оценки и е увеличила значението на Западните Балкани за Европа.
Държавите от Западните Балкани чакат да се присъединят към ЕС от почти 20 години, но техните кандидатури за членство дълго време бяха в застой поради регионални проблеми и нежеланието на мнозинството държави от ЕС да приемат нови членове.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС