Русия се опитва да промени настъпателната си тактика в Украйна, след като започна да отчита грешките си от началото на инвазията, съобщава CNN.
"Атаките са малко по-добре координирани, но се извършват в малки формирования. Подразделения с размерите на рота, при поддръжката на хеликоптери. Най-ниското ниво на взаимна подкрепа. В НАТО това биха били основни неща", споделя източник на изданието. Медията цитира официални представители на САЩ и НАТО, според които руските сили са постигнали известен напредък в офанзивата си в Източна Украйна, но напредването им е "бавно и неравномерно" с "по няколко километра" на ден.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Нещата буксуват: Кремълската армия "Вагнер" сваля критериите и вдига заплатите
Американски високопоставени военни смятат, че са налице "някои доказателства", че Русия се е поучила от грешките си и е подобрила способността си да комбинира въздушните и наземните си операции, както и да попълва снабдяването с продоволствие и гориво на терен. В първите седмици на инвазията руските сили имаха многобройни проблеми с логистиката и колоните танкове и бронирани машини се превръщаха в лесна плячка за украинските защитници или биваха изоставяни след като руснаците свършваха горивото и храната.
Западните военни специалисти подчертават обаче, че дори Русия да си е извлякла важна поука от системните си провали в първия етап на конфликта, не е ясно дали тя ще може да приложи необходимите корекции в стратегията си, за да си осигури контрола над Донбас.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Зеленски в откровено интервю: Остарях с цялата тази мъдрост, която никога не съм искал
Русия претърпя тежки загуби както в жива сила, така и в оборудване. Западните представители на отбраната са на мнение, че голяма част от руската техника на различни места из Украйна вероятно все още не е напълно ремонтирана. Освен това много от военните подразделения включват войници, които никога не са се биели нито са се обучавали заедно.
Анализаторите смятат, че няколко седмици не са достатъчно време Русия да възстанови силите си от първата фаза на кампанията, която се проведе на широки участъци от украинската територия и доведе до загубата на хиляди руски войници. Затова те залагат по-скоро, че Москва ще продължи да хвърля допълнителни сили в конфликта на парче.
Същевременно руският президент Владимир Путин е подложен на натиск да демонстрира, че може да победи и е особено фиксиран върху датата 9 май, руския "Ден на победата". Очакванията на западните експерти са, че дори за 9 май Путин да направи някаква декларация, малко е вероятно това да отбележи края на войната му срещу Украйна.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Красавица по бански, която обеща да нокаутира Путин
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кличко с яростна атака срещу... България!