Руският президент Владимир Путин подписа няколко нови закона този петък, сред които един за доброволческите формирования в армията и един за наборната служба на хора, осъдени за тежки престъпления, съобщи контролираната от Кремъл държавна информационна агенция ТАСС.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Новият закон за доброволческите формирования определя статута на доброволците, техните права, заплатите им и други свързани с тях въпроси. Вторият отменя забраната за мобилизация на хора, осъдени за тежки престъпления, с някои изключения - включително сексуални престъпления срещу деца, тероризъм и държавна измяна.
Това лято руските власти все по-отчаяно се нуждаеха от работна ръка и започнаха да използват "ресурс", с който страната разполага в изобилие – затворници, коментира рускоезичното издание „Медуза“.
Припомняме, че един от близките хора до руския държавен глава – Евгений Пригожин, който е създател на частната военна компания „Вагнер“, бе заснет да вербува затворници, които да се включат към паравоенната му организация и да се бият в Украйна. „Готвачът на Путин“, както е известен бизнесменът, призна за действията си, включващи обещания за отмяна на присъди, и дори призова депутати от Държавната дума да се бият за Русия.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Съгласно действащото законодателство гражданите, които имат невлязла в сила присъда за извършване на тежко престъпление, не подлежат на наборна военна служба и мобилизация. Сега ал. 4 на чл. 17 от закона "За мобилизационната подготовка и мобилизацията в Руската федерация" е подложена на нова редакция. Пояснява се, че гражданите, които имат неизтърпяна или невлязла в сила присъда за извършване само на определен брой престъпления от горната категория, не подлежат на наборна военна служба за мобилизация.
По-специално - това се отнася за лица, които имат невлязла в сила присъда за престъпление срещу половата неприкосновеност на малолетни и непълнолетни, извършване на терористичен акт, вземане на заложници, организиране на незаконна въоръжена група, отвличане на въздушен, воден или железопътен транспорт.
Също така лицата с влязла в сила присъда за незаконно боравене с ядрени материали и радиоактивни вещества, за тяхната кражба или изнудване няма да подлежат на мобилизация. Освен това нормата няма да се прилага за такива престъпления като държавна измяна, шпионаж, посегателство върху живота на държавник, насилствено завземане на властта, въоръжен бунт, публични призиви за екстремистка дейност, подбуждане към омраза или вражда, както и унижаване на човешкото достойнство.
Няма да е възможно да се мобилизират граждани с влезли в сила и неизтърпени присъди за нападения срещу лица или институции, които се ползват с международна закрила.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Путин днес коментира и потока от доброволци, „желаещи да се присъединят“ към Въоръжените сили на Руската федерация. Според него той не намалява. А броят на мобилизираните вече е достигнал 318 хил. души, каза той по време на разговор с доброволци, цитиран пак от ТАСС.
"Вече имаме 318 000 (мобилизирани). Защо 318 000? Защото идват доброволци. Броят на доброволците не намалява", каза президентът на Русия. Той обясни, че от този брой 49 000 души вече са в армията и изпълняват бойни задачи (б.а. - вероятно има предвид, че са на фронта в Украйна), а останалите все още се занимават с "обучение".
ОЩЕ: Путин остави минимално възнаграждение за мобилизираните