Юристи от "ОВД-Инфо" се обърнаха към Конституционния съд на Руската федерация с искането да се отмени административния член за "дискредиритане" на руските въоръжени сили Кодекса за административни нарушения (чл. 20.3.3 КоАП), съобщи Медуза.ио.
В съда ще бъдат подадени 20 жалби по дела, свързани с административно преследване за единични акции на протести, публикации в социалните мрежи и надписи на дрехите.
По данни на "Медиазона" в Русия са образувани най-малко 6561 дела за "дискредитиране" на армията.
В жалбите си юристите наричат члена за "дискредитиране" дискриминационен, тъй като той забранява изказвания за антивоенни убеждения и всякакви критични разсъждения за върожените сили на Руската федерация. Освен това той нарушава и установените в Конституцията принципи за свободата на словото, свобода на съвестта и свободата за събиране.
Към съда са се обърнали Виолетта Фицнер, Мария Немова и Полина Куракина. В работата по жалбите са работили още Олга Подоплелова ("Русь сидящая"), Григорий Вайпан и Жаргал Будаев ("Мемориал"). Инициативата е подкрепена и от юристите Сергей Подолский, Антон Аптекар, Мария Ейсмонт, Екатерина Раева, Мария Терехова, Евгения Рижкова и Николай Бобринский.
Чл. 20.3.3. от Кодекса за административни нарушения беше добавен скоро след началото на нахлуването на Русия в Украйна. Аналогичен член се появи и в Наказателния кодекс, предвиждащ седем години лишаване от свобода. Освен това в Наказателният кодекс на Русия беше добавен и член за "разпространяване на фейкове" за армията. Наказанието по този член може да достигне 15 години затвор.
За 2022 г. в съда са постъпили 5622 административни протокола за "дискредитиране" на армията. Издадени са 4439 глоби на обща сума 150 млн. рубли.
Глобиха руска пенсионерка с 40 000 рубли след комплимент към Зеленски