Казахстанските власти са отказали да предоставят статут на политически бежанец на майор Михаил Жилин от Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия. Майорът е потърсил спасение от мобилизацията в азиатската република, като е преминал границата незаконно. Това съобщи „Настоящее время“, а видео с разказа на съпругата му можете да гледате ТУК.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Жилин е отговарял за правителствената комуникация на Путин с отделните руски региони и е имал достъп до държавни тайни, поради което му е било забранено да напуска страната. След началото на войната в Украйна му е отказано и правото да подаде молба за напускане. Въпреки това след като е обявена мобилизацията майорът все пак решава да избяга и преминава държавната граница с Казахстан пеша, незаконно. Задържан е от граничната охрана, но по-късно е освободен. Жилин прекарва известно време със семейството си в казахстанския град Семей, където подава молба за политическо убежище, но му е отказано. В същото време в Русия той е обявен за международно издирване с обвинение в дезертьорство.
ОЩЕ: Путин: Излъгаха ни. Трябваше по-рано да нахлуем в Украйна
В началото на декември Жилин е арестуван на летището в столицата на Казахстан Астана при опит да отлети за Армения. Русия настоява той да бъде екстрадиран докато роднините на Жилин, страхувайки се за сигурността му, са наели адвокати и се опитват да се преборят да бъде отменено решението за екстрадация.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
ОЩЕ: Руската църква приравни Путин на Архангел Михаил и нареди на руските военни да се молят за него
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
"Мъжът ми пресече границата на Руската федерация с Казахстан незаконно, пеша през горския пояс. След това беше задържан от граничните служители на Казахстан и срещу него беше образувано наказателно дело за незаконно преминаване на границата", разказва неговата съпруга Екатерина Жилина, която също се намира в Казахстан заедно с децата им. „Имаше съдебен процес. Съдът му даде шест месеца условна присъда без пробация и нареди да бъде експулсиран от страната", казва още тя.
Жилина се опасява, че след завръщането на съпруга й в Русия той ще бъде подложен не само на съд , но и на мъчения. Затова адвокатите на Михаил Жилин обжалват решението на първоинстанционния съд. Междувременно от Министерството на вътрешните работи на Казахстан и от казахстанското Бюро за правата на човека, което от самото начало оказва правна помощ на руския офицер, отказват коментар.
ОЩЕ: Подпийнал и с чаша в ръка Путин призна, че ракетните удари са отмъщение за Кримския мост (ВИДЕО)
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир