Според щаба на Борис Надеждин - най-големия опонент на Владимир Путин на предстоящите президентски избори в Русия през март - Централната избирателна комисия е отхвърлила 15% от подписите, внесени за издигането му като кандидат.
Не повече от 5% от подписите трябва да съдържат дефекти, за да се кандидатира успешно даден участник в изборите.
Още: Най-големият опонент на Путин за президентските избори събра нужните подписи: Има ли шанс за победа?
Надеждин готов да обжалва пред Върховния съд
"Заседанието на комисията приключи, документите бяха изнесени. 15,348% дефектни, предстоят две безсънни нощи", написа представителят на Надеждин Игор Артемиев в канала си в "Телеграм".
Ако Централната избирателна комисия откаже регистрация, 60-годишният Надеждин ще обжалва решението пред Върховния съд, пише "Медуза".
Защо ЦИК е отхвърлила подписите?
Изданието 7×7 съобщи, позовавайки се на източник от щаба на Надеждин, че руската ЦИК е счела за невалидни повече от 2500 подписа поради това, че датите за въвеждане на подписите уж не са били вписани от самите избиратели.
Около 1700 подписа са отхвърлени заради това, че е имало подписи на отделни листове с паспортни данни, които не са били заверени от нотариус. 1500 подписа са отхвърлени за това, че фамилиите, имената и бащините имена на подписалите се не са били вписани в подписките от самите избиратели. Според 7×7 някои подписи са били отхвърлени поради неточна информация за избирателите и събирачите, както и поради поправки и непълни данни за подписалите се.
Официалното решение дали Надеждин ще бъде регистриран като кандидат за поста президент на Руската федерация, ще бъде обявено от Централната избирателна комисия на 7 февруари.
Снимка: Facebook.com/Борис Надеждин
Кой е Надеждин?
Борис Надеждин е единственият политик, който открито се противопоставя на войната на Путин в Украйна, кандидатирал се за президент на Русия. По време на кампанията си той заяви, че решението на Путин да изпрати армията си в Украйна, е било "фатална грешка". Надеждин изрази готовността си да опита да сложи край на конфликта чрез преговори.
Той е бил депутат в Държавната дума в периода 1999-2003 г. В миналото е бил съветник и на убития през 2015 г. Борис Немцов, което означава още политически точки в актива му на опозиционер.
Имаше обвинение към Надеждин, че кандидатурата му била съгласувана с Кремъл, за да се покаже пред света, че в Русия уж наистина има опозиция и изборите за президент са оспорвани. Той отрече това да е така.
Някои анализатори смятат, че антивоенната му позиция става досадна за Путин и че Кремъл може да потърси претекст да го спре. В миналото изборните органи са дисквалифицирали кандидати, чиито подписи от поддръжници са били обявени за невалидни. Кремъл заяви, че не вижда в Надеждин сериозен съперник на Путин, който се очаква да спечели изборите за пореден път.
Източници на "Медуза" твърдят, че Кремъл не е готов да позволи на ЦИК да регистрира за участие в изборите политици с антивоенна позиция.
Надеждин внесе подписите в ЦИК на 31 януари. Два дни по-късно представители на Централната избирателна комисия обявиха, че са открити "грешки, които предизвикват изненада". Твърдеше се, че били вписани "мъртви души".
Още: Руската ЦИК открила "пропуски" в изборните документи на най-големия опонент на Путин