От Федералната служба за военнотехническо сътрудничество на Русия (ФСВТС) призоваха България да преразгледа решението си за предаване на Украйна на ракети за зенитно-ракетните системи С-300.
Според руския орган това би било нарушение на международното право в областта на военнотехническото сътрудничество, предава контролираната от Кремъл руска информационна агенция ТАСС.
Представители на ФСВТС са отбелязали, че в съответствие с член 4 от Споразумението между правителството на Руската федерация и правителството на Република България за военно-техническо сътрудничество от 5 септември 2002 г. прехвърлянето на трета страна на оръжия и военна техника, получени като резултат от двустранно военно-техническо сътрудничество, е неприемливо без получаване на предварително писмено съгласие от Русия.
Още: Със скрито гласуване парламентът прие да изпратим дефектно оръжие на Украйна
В становището им се казва:
"Става дума за поредния опит на българското правителство грубо да наруши международните си задължения в областта на контрола над въоръженията, въпреки многократните разяснения от руска страна. Прехвърлянето на оръжия в зоната на бойните действия в Украйна неизбежно ще доведе до допълнителна ескалация на конфликта и невинни жертви."
Припомняме, че Народното събрание прие да бъдат прехвърлени на Украйна дефектни ракети за зенитните комплекси C-300 и други боеприпаси, които страната ни не може да използва. Специално за ракетите за С-300 става въпрос за неизправни такива от типа 5В55Р(К), които са собственост на Министерството на отбраната.
Решението беше взето днес, 27 септември, след тайно гласуване в парламента. Преди вота БСП напуснаха.
Още: Вариант: Може да дадем дефектни ракети на Украйна, но не и ПВО (ВИДЕО)
В мотивите за решението се посочва, че Украйна е нападната от агресор и трябва да се защитава. Затова България ще й предостави боеприпаси с дефекти, които страната ни не може да ремонтира самостоятелно, нито може да ги използва без да създаде опасност за живота на български военни. Украйна обаче може да ги вкара в употреба.