Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия се готви да добива повече петрол и да изнася повече газ през 2022 година

24 декември 2021, 12:06 часа • 4055 прочитания

През 2022 г. Русия ще увеличи производството на петрол до 540-550 млн. тона. Това заяви руският вицепремиер Александър Новак в интервю за телевизионния канал "Россия 24", предаде БГНЕС.

Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия

Още: Крупни поражения в стратегически руски обекти. Руският отговор - ракетна атака в Украйна (СНИМКИ и ВИДЕО)*

По думите му, Русия ще увеличи добива на нефт с 2,1% на годишна база, на газ - с почти 10%, на въглища - с 9,5%, а на електроенергия - с 6%.

"В цифрово изражение електроенергийният сектор ще произведе почти 6% повече електроенергия в сравнение с миналата година, а потреблението ще се увеличи с около 5%. Това свидетелства за възстановяване на икономиката на страната ни и за увеличаване на потреблението както на домакинствата, така и на промишлеността. Що се отнася до нефтената и газовата промишленост, тук също виждаме положителни резултати. Ако говорим за добив на петрол, до края на 2021 г. очакваме общо увеличение на добива с 2,1%, приблизително 524 млн. тона. По отношение на природния газ имаме още по-добри показатели в сравнение с предходната година - вътрешният добив ще се увеличи с почти 10%, а през 2022 г. на външните пазари ще се доставя 9,5% повече газ. При въглищата също сме с 9,5% повече от миналата година - 440 млн. тона ще бъдат произведени във въгледобивната промишленост", каза Новак.

Вицепремиерът добави, че приходите от нефт и газ в руския бюджет през 2021 г. ще възлязат на около 8,5 трилиона рубли.

Още: Муцунски: Конституционните промени с отложено действие ще осигурят предвидимост за евроинтеграцията на Скопие

Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават

Търсенето на петрол ще продължи да се възстановява, а светът ще се е научил да живее с коронавирусната инфекция, смята Новак. Той заяви, че търсенето на петрол ще се върне на нивата отпреди кризата до края на 2022 г.

Цената на петрола през 2022 г. може да се запази на високо ниво, рискът от спад е малък, смята Новак.

Според него, цената на руския газ за страните от ЕС по дългосрочни договори сега е 250-300 долара за 1000 кубически метра. Цената на електроенергията в Европа е нараснала 4-5 пъти заради газовата криза, а това не е пределът, каза Новак. Той посочи, че цената на електроенергията в Русия е 20 пъти по-ниска от тази в Европа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес