Държавната дума – парламентът на Русия, прие закон за прекратяване на действието на международните договори на Съвета на Европа в страната. Те са общо 21 на брой.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Законът бе внесен от президента Владимир Путин през януари и засяга по-специално Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, Конвенцията за борба с тероризма и Хартата на Съвета на Европа, както и други документи.
The State #Duma adopted a law on the termination of international treaties of the Council of Europe in #Russia. There are 21 of them in total. pic.twitter.com/MheP3thGa3
— NEXTA (@nexta_tv) February 16, 2023
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
"Във връзка с прекратяването на членството на Русия в Съвета на Европа, считано от 16 март 2022 г., следните международни договори ще се считат за прекратени по отношение на Русия", се казва в документа.
Миналия март Москва обяви излизането си от Съвета на Европа - около месец след началото на агресивната си война в Украйна. Организацията обяви през октомври 2022 г. Русия за терористична държава.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
През януари тази година Парламентарната асамблея на Съвета на Европа подкрепи решение за привличане под отговорност на военно-политическото ръководство на Руската федерация и Беларус за престъпления срещу Украйна. Става въпрос за създаването на специален трибунал както за Владимир Путин, така и за Александър Лукашенко.
ОЩЕ: Защо България се скри от Съвета на Европа при гласуването за трибунал срещу Путин?
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Припомняме, че Съветът на Европа не бива да се бърка с органите на Европейския съюз - Съвет на Европейския съюз (Съвет на министрите) или Европейски съвет. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа се състои от 306 парламентаристи от 46-те държави членки. Тя избира Генерален секретар, Комисар по правата на човека и съдии в Европейския съд по правата на човека.
ПАСЕ предоставя демократичен форум за обсъждане и следи изборите, а нейните комисии играят важна роля при разглеждането на актуални въпроси.