Съобщенията за издирването на синове и мъже, за чиято съдба руското военно командване не дава информация, наводниха мобилизационните чатове в Русия. Майки и жени правят списъци, пишат до военните комисариати и търсят мъжете в моргите, опитвайки се да получат, каквато и да било информация. Те, обаче се сблъскват единствено с равнодушие и неизвестност. Пред изданието "Можем объяснить" говори Ирина Чистякова, която вече 18 месеца търси своя син. Тя е създала фонд за подпомагане на семействата на военните и се опитва да намери информация за съдбата на 500 изчезнали руски войници.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
"Говорят като с лай.о"
"Не съм си представяла, че на 21 години мога да стана вдовица", пише Екатерина Фомичева в групата "Мобилиздация. Киров". Нейният мъж Никита Фомичев е имал сключен договор с руската армията и вече година и половина е в неизвестност. Екатерина остава сама с детето им. Най-много я възмущава равнодушието на служителите на руските военни комисариати.
Още: В Русия готвят нова процедура за признаване на убити войници
"Говорят с мен, като с лай.о: затварят телефона, крият се зад шкафове, все те изпращат за нова справка, които нямат край... Чиновниците не се интересуват как живея през това време, с какво купувам пелени, храна и дрехи на сина на защитника, който е изчезнал. Помагат ми само приятели, които не са ми длъжни и които имат свои семейства", разказва Фомичева.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
По думите й с подобно отношение се сблъскват много от членовете на семействата на изчезналите войници.
"Морално ми е тежко и от загубата на мъжа ми и когато виждаш, че не си нужен на никого. Никита отиде да служи, за да осигури семейството си... Наложи ми се да продам почти всичко, което имам", допълва още жената.
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
1000 имена на изчезнали
Още: За убити синове в Украйна: Кремъл вече дава мултикукъри (СНИМКА)
Ирина Чистякова е майка на наборник от Петрозаводск. Тя търси сина си от миналата есен, когато той изчезва месец след началото на войната в Украйна. Търси го в Донецк и в Ростов на Дон, но за 18 месеца така и не го намира. В ръцете й попада списък с имената на военнослужещи от бригадата, в която е служил синът й - от 40 души - 32 са загинали, трима са разменени, но синът на Ирина не е сред тях.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
През времето, докато търси сина си, Ирина вижда останки от много загинали и помага на роднините да намерят телата. По думите й тя е помогнала за опознаването на 500 души. С жената са се свързали хора от всички краища на Русия.
Тя създава и фонд, за да може да финансира дейността си, но никой от роднините на войниците, които е разпознала, не е помогнал. До момента тя е похарчила 2 млн. рубли лични средства.
Да стигнат до Путин
Още: 60 дни - средната продължителност на живота на руския войник на фронта
Заради големия брой загинали и безследно изчезнали роднините на войниците се сблъскват с бюрократично бездушие.
Майка погребва сина си, разпознат с помощта на ДНК. Година и половина продължава да получава писма, че синът й е безследно изчезнал и го търсят, привежда друг пример Чистякова.
С подобно отношение се сблъскват много жени. Активистката смята, че Владимир Путин е информиран за случващото се едва на 20% и се надява да може да се срещне с него, за да му разкаже как стоят нещата.
С издирването на изчезналите се занимават и роднини на осъдени и вербувани от ЧВК "Вагнер".
Още: Било само реквизит: Отнеха палтата на вдовиците на загиналите руски войници (ВИДЕО)
Няма загинал - няма обезщетение
Когато членовете на семейството не могат да получат документално потвърждение за смъртта на загиналия войник, те не могат да кандидатстват и за обезщетение.
Размерът на обезщетението в случай на смърт е 5 млн. рубли, ако на починалия вече са изплатени 3 млн. рубли по-рано, то семейството ще получи само 2 млн. рубли.
На роднините първоначално се изплаща парично пособие и месечно доплащане, което загиналият не е успял да получи. Размерът се изчислява според датата на смъртта. Парите се изплащат на съпругата. Ако загиналият не е имал сключен брак - на пълнолетните му деца или на друг законен представител на децата. Ако загиналият няма съпруга и деца обезщетението се изплаща на родителите му.
Майка и вдовица не могат да разделят колата за убит руски войник (ВИДЕО)