Русия и Китай могат да започнат война в Космоса. Какво ще стане, ако свалят сателити?

01 декември 2022, 09:45 часа • 4052 | прочитания

Руската федерация и Китай са в състояние да отприщят война в Космоса. Такива опасения споделиха високопоставени военни от САЩ и Канада по време на конференция в Сидни на Австралийския институт за стратегическа политика за изследване на Космоса, пише в материал на The Guardian.

Още: Тайните на фараона Рамзес II: Откриха скрити послания върху египетския обелиск в Париж

Още: Съпротивата срещу Путин се втвърдява: СУ-30СМ за 50 млн. долара изгоря в Ростов на Дон (ВИДЕО)

Двете държави могат да атакуват сателитите, а това ще доведе до срив на банковите системи, наземните GPS системи, електропреносната мрежа, службите за спешна помощ, военните сили и т.н.

Според генерал-лейтенант Нина Армано, началник на щаба на космическите сили на САЩ, една евентуална война в Космоса ще се усети много осезаемо на Земята. Атаките срещу сателитите могат да деактивират комуникационните мрежи по два начина - чрез директна атака или в резултат на сблъсък с отломки от унищожените изкуствени спътници. Армано обясни, че американската армия проследява 600 отломки, възникнали през 2007 г., когато Китай извади от строя един от собствените си сателити. Тя напомни, че е нужно съвсем малко, за да бъдат повредени космическите апарати като Международната космическа станция или сателитите на САЩ - дори и най-малките космически отпадъци могат да "спомогнат" за това.

ОЩЕ: Руското разузнаване: Полша ускорява подготовката за анексирането на Западна Украйна 

Още: Вигенин и Пенкова с поредна благотворителна инициатива: „Да си различен е привилегия!“

Още: Вбесява мамашите: Руски дядо пуска националния химн и вика „Слава на Украйна!“ (ВИДЕО)

Армано каза, че САЩ и съюзниците, включително Австралия, трябва да работят съвместно, за да направят Космоса по-устойчив на всякакви възможни атаки. Едно от нещата, за които тя говори, е да се разработят по-малки сателити, които да се придвижват по-бързо от сегашните като сателитите от следващо поколение ще трябва да могат да избягват не само удари от отломки, но и атаки.

Командващият австралийската авиация Никълъс Хоган добави, че Австралия, САЩ и Канада ще работят заедно в тази посока. Той смята опазването на космическото пространство за голям проблем, тъй като според него „в Космоса няма закони, няма правила, няма норми... и това е един от съществените проблеми“.

ОЩЕ: Руска пропагандистка за Украйна: Неприлично голяма страна, трябва да я намалим (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес