Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рогозин: "Сармат" може да отнесе половината крайбрежие на континента, който не се хареса на Русия

19 май 2022, 21:28 часа • 65763 прочитания

Новата междуконтинентална балистична ракета "Сармат" може да унищожи половината от континента на агресора. Това съобщи в четвъртък изпълнителният директор на Роскосмос Дмитрий Рогозин по време на маратона „Нови хоризонти“, съобщава ТАСС.

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

„Такава ракета може да унищожи половината от крайбрежието на континента, който не ни харесва с агресивната си политика“, каза Рогозин. Шефът на Роскосмос държи да напомни, че „Сармат“ ще започне да постъпва на въоръжение през есента. Рогозин намекна за "Сармат" и в контекста на встъпването на Швеция и Финландия в НАТО. Също така той заяви, че в случай на ядрена война Русия ще унищожи НАТО за половин час.

Първото изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета "Сармат" беше извършено от космодрума Плесецк в Архангелска област на 20 април. Стартовите задачи били изпълнени в пълен обем, също били потвърдени проектните характеристики на всички етапи от полета на ракетата. В момента 62-ра ужурска ракетна дивизия в Красноярския край подготвя главния ракетен полк за превъоръжаване с новия ракетен комплекс. Междуконтиненталната балистична ракета "Сармат" е разработена в Държавния ракетен център „Макеев“ (част от Роскосмос), производител е заводът „Красмаш“ (също част от Роскосмос). По оценки на експерти, твърди ТАСС, МБР РС-28 "Сармат" е в състояние да достави разделяща се бойна глава с тегло до 10 тона до всяка точка на света - както през Северния, така и през Южния полюс.

По-рано шефът на Роскосмос Рогозин реагира и на новината за планираното изстрелване на безпилотната мисия Orbital Flight Test 2 на космическия кораб Boeing Starliner към МКС. Известният с коментарите си Рогозин написа в своя канал в Telegram:

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

„Делото на есесовеца Фон Браун* живее в американската космическа индустрия и до днес. Ето и Lockheed Martin, заедно с Boeing, са решили да въплътят образа на легендарния Фаустпатрон (германски противотанков гранатомет с еднократно действие от времето на Втората световна война) в своето ракетно изделие“, прилагайки снимки на Фаустпатрон и космическия кораб Boeing Starliner, разположен на стартовата площадка.

Миналата седмица ръководителят на Роскосмос също обвини основателя на SpaceX, че е снабдил „нацистите“ с комуникационно оборудване (става дума за сателитния интернет на Starlink), като заяви, че Илон Мъск е „същият като Фон Браун“.

Шефът на Роскосмос също така е на мнение, че Русия със седем години изпреварва света в развитието на ядрени космически двигатели.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

„Тук имаме преднина – 7 години досега, ако не спрем“, каза Рогозин на маратона „Нови хоризонти“ на обществото „Знание“. Ядреният влекач се разработва в Русия от 2010 г. По-рано първият зам. генерален директор на Роскосмос Юрий Урличич говори в една от презентациите си за плановете за първия полет в орбита през 2030 г. Съобщаваше се, че ядреният буксир ще бъде предназначен за полети до Луната и планетите от Слънчевата система. Той е получил името "Зевс", а самата научноизследователска и развойна дейност се нарича "Нуклон".

Плановете са първата руска мисия на „Зевс“ до Юпитер да отнеме 50 месеца и да продължи от 2030 до 2034 г. „Зевс“ и модулът полезен товар ще бъдат изведени в орбита от космодрума „Восточни“ на отделни ракети-носители. Те ще се скачат, ще отидат до Луната, ще прелетят около нея и ще се върнат на Земята. След това друг модул с полезен товар ще се скачи със „Зевс“, след което станцията ще отлети към Венера, ще извърши гравитационна маневра и ще се отправи към луните на Юпитер. Мисията ще бъде напълно автоматична. Ако се осъществи.

Учудващо обаче, след като дълго време плаши западния свят къде може да падне МКС с искането да бъдат свалени санкциите срещу предприятията на Роскосмос, Рогозин заяви, че иска да запази сътрудничеството по Международната космическа станция.

*Вернер фон Браун е германски, а от 1955 г. - американски конструктор на ракетно-космическа техника, един от родоначалниците на ракетостроенето. В САЩ той се смята за бащата на американската космическа програма.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Рогозин нарече генералния секретар на НАТО лъжлив и лицемерен, също се закани на шефа на ЦРУ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес