Решено: Балтийските страни се отделят от енергийните системи на Беларус и Русия

02 август 2023, 20:48 часа • 14600 | прочитания

Балтийските държави ще бъдат изключени от енергийните системи на Беларус и Русия през 2025 година. Балтийските мрежови оператори подписаха споразумение за синхронизация със Западна Европа през февруари 2025 г. Те няма да подновят договора с руските и беларуските оператори и системата BRELL.

Още: Кремъл реагира на думите на Тръмп, че е "много ядосан" на Путин

Още: Авторката на "Хари Потър" се намеси в транссексуален скандал в детската градина

BRELL е синхронизиран режим на работа на енергийните системи на Беларус, Русия, Естония, Латвия и Литва, съществуващ от 2001 г. Електропроводите на страните са свързани в "пръстен". 

Още: Литва одобри тригодишен план за военна помощ на Украйна, ето стойността му

„Договорихме се за конкретни действия и срокове за изключване от руската система и присъединяване към синхронната мрежа на континентална Европа“, каза ръководителят на Litgrid Рокас Масиулис. Литва, Латвия и Естония планират да бъдат напълно синхронизирани с европейските мрежи до края на 2025 г.

Още: В името на Отца: Гръцката православна църква прави своя цифрова банка

Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия

Още: Литва отне разрешителните за пребиваване на стотици руснаци

Трите държави, които са членове на НАТО и Европейския съюз, все още са част от веригата BRELL от съветската ера с Русия и Беларус, разчитайки на руските оператори да контролират честотите и да балансират търсенето и предлагането. Още през 2018 година те се съгласиха да се отделят от BRELL и да се присъединят към електрическата мрежа на ЕС до края на 2025 г. чрез връзка с Полша. 

Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение

Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)

Още: Първа европейска страна закри посолството си в Москва

Нахлуването на Русия в Украйна обаче ги накара да забързат плановете си. „Всички сме съгласни, че трябва да действаме толкова бързо, колкото е възможно на техническо ниво“, каза през май латвийският премиер Крисиянис Каринс на съвместна пресконференция в Талин с естонския и литовския си колега. 

Още: Литва предложи да се използват пристанищата на Балтийско море за износ на украинско зърно

Още: Майстори на нелепицата: Руснаците явно са пуснали авиобомба по... гробище в... Русия (ВИДЕО)

Още: "Демокрацията е в опасност": Песков и Орбан бранят Льо Пен

От балтийските страни обявиха, че постигането на енергийна независимост както в газовия, така и в енергийния сектор е огромен скок напред за балтийската сигурност като цяло. Това значително ще намали влиянието на Москва върху балтийските страни и ще попречи на Русия да наруши критичните доставки на газ и електричество. Това насърчава цялостната сигурност, за да се гарантира, че балтийското общество и правителство не могат да бъдат унищожени чрез енергийно изнудване. Но ако критичните инфраструктури не са осигурени, тази работа ще бъде свършена само наполовина, се казва в заявление на трите страни.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес