Балтийските държави ще бъдат изключени от енергийните системи на Беларус и Русия през 2025 година. Балтийските мрежови оператори подписаха споразумение за синхронизация със Западна Европа през февруари 2025 г. Те няма да подновят договора с руските и беларуските оператори и системата BRELL.
Още: Киър Стармър и Еманюел Макрон обсъдиха войната в Украйна
Още: Руската армия форсира река Оскил в Източна Украйна
BRELL е синхронизиран режим на работа на енергийните системи на Беларус, Русия, Естония, Латвия и Литва, съществуващ от 2001 г. Електропроводите на страните са свързани в "пръстен".
Още: Литва одобри тригодишен план за военна помощ на Украйна, ето стойността му
„Договорихме се за конкретни действия и срокове за изключване от руската система и присъединяване към синхронната мрежа на континентална Европа“, каза ръководителят на Litgrid Рокас Масиулис. Литва, Латвия и Естония планират да бъдат напълно синхронизирани с европейските мрежи до края на 2025 г.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 10.01.25 - САЩ обявиха последен военен пакет в мандата на Байдън
Още: Нови жертви при руски обстрел по град Северск в Източна Украйна
Още: Литва отне разрешителните за пребиваване на стотици руснаци
Трите държави, които са членове на НАТО и Европейския съюз, все още са част от веригата BRELL от съветската ера с Русия и Беларус, разчитайки на руските оператори да контролират честотите и да балансират търсенето и предлагането. Още през 2018 година те се съгласиха да се отделят от BRELL и да се присъединят към електрическата мрежа на ЕС до края на 2025 г. чрез връзка с Полша.
Още: Европейската агенция за полетите разшири препоръката за летене над руска територия
Още: Мъск излъчи разговор на живо с лидерката на "Алтернатива за Германия"
Още: Първа европейска страна закри посолството си в Москва
Нахлуването на Русия в Украйна обаче ги накара да забързат плановете си. „Всички сме съгласни, че трябва да действаме толкова бързо, колкото е възможно на техническо ниво“, каза през май латвийският премиер Крисиянис Каринс на съвместна пресконференция в Талин с естонския и литовския си колега.
Още: Литва предложи да се използват пристанищата на Балтийско море за износ на украинско зърно
Още: Зеленски пристигна в Рим за среща с Мелони
Още: Урсула фон дер Лайен: ЕС и САЩ са по-силни заедно
От балтийските страни обявиха, че постигането на енергийна независимост както в газовия, така и в енергийния сектор е огромен скок напред за балтийската сигурност като цяло. Това значително ще намали влиянието на Москва върху балтийските страни и ще попречи на Русия да наруши критичните доставки на газ и електричество. Това насърчава цялостната сигурност, за да се гарантира, че балтийското общество и правителство не могат да бъдат унищожени чрез енергийно изнудване. Но ако критичните инфраструктури не са осигурени, тази работа ще бъде свършена само наполовина, се казва в заявление на трите страни.
Следете развитието на войната в Украйна тук