Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рамщайн - защо е толкова важна американската военна база в Германия

27 април 2022, 16:20 часа • 11233 прочитания

Американските военни бази в Германия са повече от 20 – те съществуват във Федералната република от края на Втората световна война насам. Рамщайн е най-голямата и е важна квартира на американските ВВС.

По време на Втората световна война германските ВВС използват част от аутобана между Заарбрюкен и Кайзерслаутерн за аварийни кацания. Към края на войната американските войски завземат летището в близост до границата с Франция и през 1951 изграждат там своя военна база. От 1954 година насам присъствието на чуждестранни военни в Германия е уредено с договор.

Малката Америка

Днес Рамщайн се използва като логистичен център от американските военни. По време на евакуацията от Афганистан през лятото на 2021 година оттам минават към 7000 души. Наред с летището, в базата Рамщайн се намира главната квартира на американските ВВС за Европа и Африка, както и други координационни звена.

Площта на базата е 14 квадратни километра, в нея служат над 9000 американски войници. Наред с казармите, складовете за муниции и медицинските пунктове там се намира и най-големият лазарет на американската армия извън САЩ.

По данни от САЩ общият брой на американците, които живеят в областта, е около 53 000. Те разполагат със собствени търговски центрове, гимназии и игрища за боулинг – живеят в една малка Америка. Общността играе и важна икономическа роля – като най-голям работодател в региона тя допринася значително за локалния икономически растеж.

Официално важи германското право, но с ограничения

В предишните години в Германия пламна дискусия за правната позиция на Рамщайн. Чуждестранната военна собственост в Германия не се смята за екстратериториална зона, респективно там важи германското право.

Но американските военни се ползват с определен имунитет и специални права: германските власти могат да влязат в Рамщайн само със специално разрешение, а американците сами прилагат наказателното си право при извършени престъпления на територията на базата.

В последните години германските власти неведнъж са се опитвали да установят какво точно става в Рамщайн. Официалните съобщения в продължение на години гласяха, че сведения по въпроса липсват.

От 2013-а година насам германските медии многократно са писали за ролята на базата Рамщайн във водената с дронове война на САЩ. Между 2002-а и 2004-а година при извършените над 14 000 американски нападения с дронове са загинали между 910 и 2 200 цивилни граждани, съобщават от Бюрото за разследваща журналистика в Лондон. Американските военни атакуваха с дронове цели в Ирак, Афганистан, Йемен, Пакистан и Сомалия.

През 2016-а година американското правителство призна, че Рамщайн се използва не само за предаване на данни: военните и сътрудниците на тайните служби в базата участвали и в планирането, надзора и анализа на нападения.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес