Катастрофалните природни бедствия, на които ставаме свидетели, напомнят по злощастен начин, че светът трябва да се адаптира към променящия се климат. Това посочва президентът Румен Радев в интервю за аналитичното икономическо списание “Caspian Energy”, съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Слави Василев: Ключът е в президента, без негова партия ще гледаме едно и също
Последният брой на изданието е посветен на домакинството на Азербайджан на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата в Баку, където в рамките на срещата на върха страната ни беше представена от българския държавен глава.
В контекста на домакинството на Азербайджан на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата президентът Румен Радев посочва необходимостта от сътрудничество за своевременен отговор на променящия се климат и укрепване на устойчивостта на държавите. Ще бъдем по-ефективни, ако полагаме съвместни усилия и споделяме технологии, ресурси и подходи за справяне с климатичните предизвикателства, заявява държавният глава.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Прозрачните, открити дискусии относно климатичните предизвикателства могат да помогнат за осъзнаването на проблема, казва още президентът. България е постигнала значителен напредък за намаляване на парниковите емисии, заявява Румен Радев. По думите му преходът към климатично неутрална и кръгова икономика трябва да бъде социално справедлив.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
„Нашата основна цел е да гарантираме устойчивостта на тази трансформация, без да се нарушават стандартът и качеството на живот на хората и конкурентоспособността на икономиката“, заявява още в интервюто си президентът Румен Радев.
Азербайджан е надежден стратегически партньор на България в региона на Южен Кавказ и в по-широкия регион на Черно море, а интензивният двустранен политически диалог през последните години е свидетелство за задълбочаващите се отношения, посочва държавният глава.
В отговор на въпрос за потенциала за развитие на отношенията между България и Азербайджан Румен Радев заявява готовността на страната ни да се надгради икономическото партньорство както в двустранен план, така и в контекста на стратегическото енергийно сътрудничество с ЕС, което дава възможности за надеждни газови доставки за Централна и Източна Европа през Южния газов коридор. Съвместната декларация за укрепване на стратегическото партньорство между България и Азербайджан, която подписахме с президента Илхам Алиев в Баку през май тази година, отразява общата ни воля да разширяваме обхвата на нашето партньорство в приоритетни области като енергетиката и свързаността и да дадем импулс в развитието в други области, посочва Румен Радев в интервюто.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
„Свързаността във всичките ѝ измерения – енергийна, инфраструктурна, транспортна, цифрова и технологична, е ключ към насърчаването на устойчив икономически растеж, конкурентоспособност и развитие, както и за повишаване на нашата устойчивост в контекста на нестабилната среда на сигурност“, казва още Радев.
Президентът поставя акцент върху последователния ангажимент на България за подобряване на енергийната свързаност съвместно с Азербайджан и с редица държави от Източна Европа.
„Тези усилия и инициативи повишават сигурността не само на България, но и на региона на Западните Балкани, както и на Украйна и Молдова, и на Европа като цяло“, посочва държавният глава. Пример в това отношение е проектът „Solidarity Ring“, който позволява сигурност на доставките и диверсификация за Централна и Югоизточна Европа по бърз, ефективен и достъпен начин на допълнителни количества газ от Азербайджан. Значимостта на тази инициатива, подкрепена от България, беше отчетена от Европейската комисия, която изрази категорична подкрепа за нейното реализиране", заявява още Радев.
Държавният глава отчита като положителна стъпка и откриването в София на офис на държавната петролна компания на Република Азербайджан SOCAR.
Българският президент отбелязва необходимостта от насърчаване на контактите между бизнеса и перспективите за развитие на дългосрочни и взаимноизгодни партньорства в областта на високотехнологичните индустрии и индустриите с висока добавена стойност, безпилотните летателни апарати, автомобилния сектор и чистите технологии.
„През последните няколко години България развива сектори като роботиката и мехатрониката, за да насърчи инвестициите в машини и автоматизацията в различни сектори“, посочва президентът и допълва, че най-големият дял от общия износ на България е електрониката и същевременно повечето чуждестранни инвестиции у нас са именно в тази сфера.
„България бързо разширява индустриалните зони в различни региони, което насърчава инвестициите в нови сектори с висока добавена стойност и допринася за реализацията на български и чуждестранни проекти“, казва президентът.
Като перспективни за разширяване на двустранните отношения Румен Радев определя също съвместните инвестиции в отбраната, в експортно-ориентираните сфери като промишленото оборудване, продукти на хранително-вкусовата, фармацевтичната, парфюмерийната промишленост.
Преди дни в Баку българският президент направи национално изказване на СОР29. Продължителността на нашите действия е ключова за постигане на амбициозен и балансиран подход за постигане на климатичните цели в сложния геополитически контекст, каза президентът Румен Радев.
Още: Радев за заплахите на Пеевски: Не бива да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае