Руските сили явно не желаят или не могат да спират и претърсват принудително неутрални кораби, които се отправят към Украйна през Черно море - въпреки че привидно Москва сама създаде условия за това.
Снимки от система за проследяване на кораби, публикувани на 30 юли, показват три цивилни плавателни съда, които обявяват дестинация Украйна чрез системата за автоматична идентификация (AIS) и плават натам, без руският Черноморски флот да ги спира и претърсва.
ОЩЕ: Русия подготвя военна блокада на Черно море след излизането си от зърнената сделка
Един от примерите ясно показва, че през нощта срещу 30 юли три граждански кораба успешно са се противопоставили на руските заплахи за корабоплаването в Черно море.
Ams1, Sahin 2 и Yilmaz Kaptan са плавали по директни маршрути, открито обявявайки дестинация Украйна по системата за автоматична идентификация. Произходът им е съответно от Израел, Гърция и Турция/Грузия.
During night 3 civilian ships seem to have successfully challenged Russian threats to Black Sea navigation.
— Markus Jonsson mastodon.world/@auonsson (@auonsson) July 30, 2023
Ams1, Sahin 2 & Yilmaz Kaptan sailed direct routes, openly advertising destination Ukraine over AIS.
Their origins: Israel, Greece and Turkey/Georgia. pic.twitter.com/xI7lJoPIQS
Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) по-рано прогнозира, че руските военноморски сили в Черно море, изглежда, поставят условия за спиране и претърсване на неутрални кораби, а руските медии съобщиха за няколко такива случая през изминалата седмица.
ОЩЕ: Русия пак върна обратно товарен кораб от Турция, имал следи от експлозиви
Съобщенията за три граждански кораба, които плават към Украйна безпрепятствено, може да предполагат, че Русия или не желае, или не е в състояние да наложи такова претърсване в момента, пише ISW.
Significant. Militarnyi reports that yesterday, three civilian ships (Israelian, Greek and Turkish/Georgian origin) were able to bypass the Russian blockade of the Black Sea and headed for Ukraine. It is reported that the passage was secured by a US P8 anti-ship aircraft. pic.twitter.com/T3bL3DlwqN
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 31, 2023
Ситуацията в Черно море
Всичко това се случва, след като на 17 юли Русия едностранно излезе от Черноморската инициатива, която позволяваше на Украйна да изнася зърно с кораби от черноморските си пристанища. Оттогава насам редица държави - най-вече африканските, много от които поддържат близки отношения с Москва - призоваха диктатора Владимир Путин да върне Русия в зърнената сделка.
ОЩЕ: Президентът на Южна Африка призова Путин да се върне в зърнената сделка
Вместо това обаче Руската федерация започна да обстрелва пристанищната инфраструктура на Украйна по Черно море и дори по река Дунав. Москва обяви, че ще смята всички кораби, насочващи се към черноморските пристанища на Украйна, за военни цели, а Киев отвърна със същото. Руснаците пък после обявиха, че ще претърсват всички кораби в района, като дори върнаха на два пъти турски плавателни съдове заради "следи от експлозиви".
ОЩЕ: Жестока подигравка и успешна хакерска атака срещу руския флот (ВИДЕО)
Междувременно САЩ заявиха, че не обсъждат със съюзниците военен конвой на украински кораби със зърно. Говореше се, че и Турция може да охранява зърнения коридор с военни кораби, но засега това изглежда само спекулация.
Всичко това засяга и България - Русия изпрати публична нотификация за определяне на временна предупредителна зона в Черно море поради провеждане на военни учения. Зоната включва части от изключителната икономическа зона на България. След това удължи още срока на действие: Военният министър: Притеснително е, че Русия удължи срока за предупредителната зона в Черно море
ОЩЕ: Ето какви точно права има Русия в рамките на военното учение в Черно море